Warren Buffett na výročnom stretnutí Berkshire Hathaway v Omahe v Nebraske podľa správy MSN povedal, že „neuveriteľné obdobie” americkej ekonomiky sa končí. Pod slovom neuveriteľné myslel nedávne roky, keď boli úrokové sadzby extrémne nízke a ekonomika sa stimulovala novými peniazmi.
Koniec expanzie
V časoch takmer nulových úrokových sadzieb je požičiavanie peňazí lacné, čo vedie podvedome k vyššej úrovni spotreby a financovania prostredníctvom cudzích peňazí. Je to prejav ekonomickej expanzie, keďže vďaka nižším výdavkom ostáva priestor na hromadenie úspor. Počas pandémie koronavírusu navyše zasiahol FED stimulmi, čo nakoplo globálne trhy. V súčasnosti je ale situácia úplne odlišná.
Recesia v USA sa opakuje
Varovanie Warrena Buffetta pred koncom expanzie globálnej ekonomiky prichádza uprostred závažnej zmeny v portfóliu spoločnosti Berkshire Hathaway. Podľa správy MSN, totiž predával niekoľko známych akcií počas prvého kvartálu 2023 v rámci Bank of New York Mellon, RH, Taiwan Semiconductor a U.S. Bancorp. Dokopy sa pozície znížili až o čistých 10,4 miliárd dolárov.
“Nič nie je isté ani zajtra, nič nie je isté ani budúci rok a nič nie je isté nikdy, či už na trhoch, ani v obchodných prognózach, ani v čomkoľvek inom,” povedal Warren Buffett.
Z tohto vyjadrenia vyplýva, že ani jeden z najpopulárnejších a najúspešnejších investorov nevie kedy nastane kríza. Sú ale jeho krátkodobé obavy na mieste? USA zažíva recesiu približne raz za 6 až 7 rokov. Tie posledné si môžete prezrieť v tabuľke nižšie.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Vie Warren Buffett niečo, čo ostatní nevedia?
V roku 2023 sme boli hneď v prvom kvartáli svedkami troch zo štyroch najväčších krachov bánk v histórii USA. Už ďalší týždeň sa bude opäť rokovať o zvýšení úrokovej sadzby v USA a aj v eurozóne. Ak dôjde k opätovnému navýšeniu, pravdepodobne sa obavy z recesie budú stupňovať a riziko ďalších skrachovaných bánk stúpne.
Stále vysoká inflácia v kombinácii s rekordným poklesom reálnym miezd by za predpokladu ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb mohla byť likvidačná. Posledný rok je špecifický potlačeným dopytom a míňaním úspor, ktoré sa nahromadili počas lockdownu. Ak čoskoro nedôjde k oživeniu ekonomiky, množstvo nízko príjmových domácností môže mať existenčné problémy.
Samozrejme, nie je možné určiť presný začiatok recesie, no je potrebné si všímať súvislosti na pôde globálnej ekonomiky. Sám Warren Buffett začal realizovať obrovské predaje na akciovom trhu, čo môže naznačovať, že najbližšie obdobie budeme skutočne svedkami hlbšej recesie.
Mohlo by ťa zaujímať: Inšpiruj sa Warrenom Buffettom – Týchto 5 akcií by si mal držať aj ty