Využitie Etherea za tri mesiace prekonalo rok 2020 – 1,5-biliónové transakčné volume!

Kategorie: Novinky
ethereum uniswap rekordny poplatok za transakciu

Ethereum v roku 2021 zažíva najlepšie mesiace svojej histórie. Cena tejto kryptomeny nedávno dosiahla historické maximum 2700 dolárov a využitie siete ďaleko prekonáva všetko, čo sme videli v minulosti. Rok 2020 bol pre Etheruem prelomový. Za dvanásť mesiacov touto sieťou prešli transakcie v hodnote 1,3 bilióna dolárov (1300 miliárd). To však nie je nič proti prvému kvartálu 2021.

Podľa analytickej spoločnosti Messari Ethereum blockchainom od januára do marca tohto roka prešli transakcie v celkovej hodnote 1,541 bilióna dolárov ($1541 miliárd). Toto číslo ďaleko prekonáva Bitcoin a možno aj všetky ostatné kryptomeny dokopy. Ethereum jednoducho v roku 2021 vychádza na výslnie.

Rekordné čísla a problémy so zahltením siete

Bohužiaľ, sieť na takýto vzostup záujmu nebola poriadne pripravená. Ethereum stále funguje na sedem rokov starej technológii. Vývojári síce súčasný PoW blockchain postupne vylepšujú, no rýchlosť siete už nestačí. Vo výsledku tak používanie Etherea stojí neskutočné peniaze. Za transakciu zaplatíte 3-10 dolárov a interakcie so smart kontraktmi stoja desiatky dolárov.

Ethereum median transaction fee

Ethereum median transaction fee

Táto situácia však už má riešenie. Momentálne sa čaká, až komunita implementuje technológiu Optimistic rollups, ktorá zvýši kapacitu siete na stonásobok a presunie väčšinu transakcií na druhú vrstvu. Väčšina transakčnej aktivity tak pôjde mimo hlavného blockchainu.

Na rollupy sa môžeme tešiť už v júni 2021. Spoločnosť Ethereum Foundation taktiež pripravuje hard-fork, ktorý implementuje kontroverzné EIP-1559. Táto technológia má pomôcť v boji proti manipulácii výšky poplatkov zo strany minerov.

Koncom roka sa problémy s rýchlosťou siete definitívne vyriešia prechodom na platformu Ethereum 2.0, ktorá funguje na modernej Proof of Stake technológii a bude podporovať sharding. Rýchlosť siete sa tak zvýši o ďalší stonásobok. Spolu s rollupmi tak bude mať reálnu kapacitu 100-400 tisíc transakcií za sekundu. Takými číslami sa nemôžu pochváliť ani centralizované siete, ako Visa, či MasterCard.

Chcete si bezpečne uschovať vaše Ethereum, ERC-20 tokeny a NFT, či pracovať s DeFi aplikáciami? Odporúčame peňaženku myetherwallet.

Ethereum vs. Bitcoin – Ktorý coin má väčší rastový potenciál?

Ethereum vs. Bitcoin za posledný rok

Ethereum vs. Bitcoin za posledný rok

Tento technologický pokrok sa samozrejme odzrkadlil aj na cene Etherea. Táto kryptomena od januára 2020 prekonáva konzistentne prekonáva Bitcoin a hodnota etheru by mala čoskoro dosiahnuť hodnotu 0,05 BTC.

Myslíte si, že Ethereum raz prekoná Bitcoin v kapitalizácii?

View Results

Loading ... Loading ...

Chcete bezpečne nakupovať Bitcoin, Ethereum alebo iné kryptomeny? Odporúčame použiť na to burzu Binance, kde nájdete široký výber coinov a ďalšie kvalitné služby (lending, akcie, obchodovanie na páku). Vytvorte si účet cez >>>tento odkaz<<< a získate doživotnú zľavu 5% na obchodní poplatky.

Viac sa o situácii ETH vs. BTC dočítate v tomto článku:

Mesačný fraktál ukazuje, že Bitcoin sa práve odrazil od dna! Mierime na ATH?