Vysoké úrokové sadzby nie sú účinné. Penzisti sú voči nim imúnni

Ekonomika Penzisti sa neobmedzujú v spotrebe
Penzisti sa neobmedzujú v spotrebe. Zdroj: shutterstock.com/Ivanko80
BitmarketsBitmarkets

V poslednom období sme svedkami mimoriadne nezvyčajného fenoménu na finančných trhoch. Vysoké úrokové sadzby, ktoré by mali výraznejšie brzdiť spotrebiteľské výdavky, sa ukazujú ako neúčinné. Práve penzisti, konkrétne ľudia vo veku 65 a viac rokov sa stávajú neporaziteľnými v oblasti míňania peňazí, na situáciu upozornil denník The Wall Street Journal.

Seniori majú významný podiel na spotrebe

Tento nezvyčajný trend môžeme vysvetliť niekoľkými faktormi. Po prvé, v súčasnej dobe je až 17,7 % obyvateľstva Spojených štátov vo veku 65 a viac rokov. Podiel penzistov na celkovom obyvateľstve USA je tak najvyšší od roku 1920.

Ich financie sú relatívne zdravé a majú menšiu potrebu požičiavať si, na rozdiel od mladších spotrebiteľov, ktorí sa často zadlžujú na nákup domov a iných veľkých investícií. Taktiež ich neohrozuje strata zamestnania a to im dáva vyššiu istotu a finančnú stabilitu.

Seniori sú pre ekonomiku extrémne dôležití kvôli ich významnému podielu na celkovej spotrebe. Američania vo veku 65 a viac rokov pokryli až 22 % všetkých výdavkov v minulom roku, čo je historicky najvyšší podiel.

Hlavná ekonómka spoločnosti Economic Analysis Associates, Susan Sterne, zdôrazňuje význam tejto výdavkovej sily v časoch, keď sa ekonomický rast spomaľuje a úrokové sadzby stúpajú. „Toto sú spotrebitelia, na ktorých bude v nasledujúcom roku záležať,” povedala.

Penzisti sú aktívnejší ako kedykoľvek predtým

Rastúcu spotrebu u seniorov podporuje ich zlepšujúce sa zdravie a ekonomická stabilita. Starší Američania sa stávajú omnoho viac aktívnejšími ako v minulosti. To zahŕňa cestovanie, jazdu na e-bicykloch, turistiku a iné rekreačné aktivity. To spôsobuje zvýšený dopyt a nové výdavky.

„Životný štýl seniorov sa dramaticky zmenil. Sú aktívnejší ako kedykoľvek predtým,” povedal Marshal Cohen, hlavný maloobchodný poradca výskumnej firmy Circana, ktorá sa špecializuje na spotrebiteľské správanie.

Navyše, starší ľudia majú relatívne silné financie. Podľa Federálneho rezervného systému vlastnia Američania vo veku 70 a viac rokov takmer 26 % bohatstva domácností, čo je najviac od roku 1989. Táto generácia zaznamenala obrovský nárast bohatstva, čo im umožňuje míňať s menšími obavami.

Zároveň majú seniori menší spotrebiteľský dlh a menej študentských pôžičiek, čím sa stávajú menej zraniteľnými voči vplyvom vysokých úrokových sadzieb. Mnohí z nich vlastnia svoje domovy bez hypotéky, čo znižuje ich náklady na bývanie.

Nárast životných nákladov a s ním spojené kompenzácie inflácie zo strany štátu ďalej zvyšujú kúpnu silu seniorov. Táto generácia má výhodu, že je na dôchodku. To ju chráni pred vplyvmi nezamestnanosti a hospodárskej nestability.

Je zrejmé, že starší ľudia sú v súčasnosti jedným z hlavných motorov spotrebiteľskej ekonomiky. Ich nezvyčajná „míňacia sila” a finančná stabilita pomáhajú v Spojených štátoch udržiavať ekonomický rast aj napriek stúpajúcim úrokovým sadzbám.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si aj: Inflácia sa vymkla spod kontroly, varuje Americká centrálna banka

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.