USA čaká recesia a to už čoskoro. Môžu za to 4 nové hrozby

Ekonomika USA čaká čoskoro recesia
USA čaká čoskoro recesia. Zdroj: shutterstock.com/My Life Graphic
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ako informoval Bloomberg, práve vtedy, keď očakávate mäkké pristátie, mali by ste sa pripraviť na tvrdý náraz. Toto tvrdenie potvrdzuje aj história. Americká centrálna banka (FED) dlhé mesiace upokojuje trhy a tvrdí, že ekonomika USA sa dokáže vyhnúť recesii. Avšak súčasné hrozby sú príliš veľké a vidina mäkkého pristátia je tak čoraz hmlistejšia.

FED zo všetkých síl už dlhé mesiace bojuje s infláciou. Zdalo sa, že úspešne, avšak aktuálna situácia hrozbu recesie výrazne zvyšuje. „Je to štvornásobná hrozba všetkých prvkov, ktoré by mohli narušiť ekonomickú aktivitu,” povedal Gregory Daco, hlavný ekonóm EY-Parthenon pre Wall Street Journal.

Jerome Powel, prezident americkej centrálne banky, neustále ubezpečuje trhy, že USA sa dokážu vyhnúť recesii a ekonomiku čaká mäkké pristátie. Podobnú rétoriku sme mohli počuť v roku 2007. „Najpravdepodobnejším výsledkom je, že ekonomika sa posunie vpred smerom k mäkkému pristátiu,” uviedla vtedajšia šéfka FED-u Janet Yellenová len dva mesiace pred vypuknutím veľkej krízy.

Ekonómovia z Golden Sachs očakávajú, že výkonnosť ekonomiky USA v budúcom štvrťroku výrazne poklesne a to z 3,1 % rastu, ktorý dosiahlo americké hospodárstvo v druhom kvartáli na slabých 1,3 %.

Silný trh práce stráca silu

Pravdepodobnosť recesie v Spojených štátoch aktuálne zvyšujú viaceré nové hrozby.

Napriek tomu, že Kongres na poslednú chvíľu dospel k dohode o vládnych výdavkoch, problém v skutočnosti len odložil. O 45 dní neskôr budú opäť ohrozené mzdy 4 000 000 vládnych zamestnancov.

USA sa doposiaľ úspešne vyhýbalo recesii vďaka vysokej zamestnanosti a rastúcim mzdám. Avšak okrem vládnych zamestnancov sú v súčasnosti v neistote aj mnohí ďalší. Od polovice septembra štrajkujú pracovníci v automobilovom priemysle. Teraz už 25 000 zamestnancov troch automobiliek pokračuje v niekoľko týždňovom štrajku.

Dosahy tohto štrajku však môžu neskôr doľahnúť aj na pracovníkov z iných odvetví ako napríklad výroba materiálov, súčiastok, preprava či predaj.

Dlhodobo silný trh práce sa aktuálne vo veľkom otriasa.

Spotreba bude v USA klesať

Spotreba domácnosti v USA aktuálne taktiež čelí hrozbe poklesu. Milióny Američanov budú od októbra po tri a pol roku opäť splácať svoje študentské pôžičky. Disponibilný príjem dlžníkov sa tak mesačne zníži asi o 200 až 300 dolárov.

Ceny ropy tlačia infláciu nahor

Ropný šok, ktorého sme v súčasnosti svedkami, predstavuje hrozbu novej inflačnej vlny. Inflácia v USA v mesiaci august stúpla práve z dôvodu rastúcich cien palív. Tie však v blízkej budúcnosti nemajú prečo klesať. Združenie OPEC obmedzilo vývoz ropy, nižšia ponuka zvýšila trhové ceny palív. Ropa Brent sa aktuálne obchoduje za najvyššie ceny v tomto roku, nad úrovňou 90 dolárov za barel, pričom ešte pred pár týždňami stál barel ropy len 70 dolárov.

FED má momentálne veľmi ťažkú úlohu. Nájsť spôsob ako ochrániť ekonomiku pred hroziacou recesiou v čase, keď jej riziko sa čoraz viac stupňuje.

Prečítajte si aj: Zlý sen sa ešte nekončí. Inflácia v USA rastie už druhý mesiac

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.