Výška poplatku na BTC sieti za posledný mesiac vzrástla o 580 % – Čo za tým môže byť?

0

Poplatky na BTC sieti sú všeobecne drahé a patria k najväčším problémom kryptomeny. Priemerný poplatok za transakciu medzi burzami je okolo 5 USD. V prípade, že odosielanie mincí nesúri, je možné nastaviť menšiu prioritu. Dĺžka transakcie sa tak síce predĺži, ale cena výrazne poklesne. 

Prečo sa zvyšujú poplatky na BTC sieti?

Je možné odoslať platbu aj za transakčné fee v podobe niekoľkých satoshi, čo nie je v prepočte na euro viac ako jeden cent. Pokiaľ sa však transakcia potvrdí v sieti, tak to môže zabrať aj týždeň. Ešte väčší problém nastáva vtedy, keď sieť začína byť preťažená a poplatky rastú.

Počas tohto mesiaca používatelia priemerne za jednu transakciu zaplatili takmer 4 USD. Ide o 580 % nárast v porovnaní s júnom. Čo za týmto podivným trendom môže byť?

Možno ťa bude zaujímať: Bitcoin a Ethereum po bullish pohybe – Je cesta otvorená až na ATH?

Prílev nového kapitálu a vysoký záujem nakupovať

Keďže sa cena BTC od marca zvyšuje, samozrejme rastie aj záujem o nákup. Krypto komunita nechce dlho čakať na potvrdenie transakcie, tak je logické, že väčšina z nich si vyberá vyššie poplatky a kratšiu dobu čakania. Pokiaľ by na trh došlo veľa nováčikov a prebudili by sa aj hodleri, mohla by sa zopakovať podobná preťaženosť siete ako v roku 2017. Vtedy aj v prípade zaplatenia priemerného poplatku sa čakalo pomerne dlho na overenie. Jednoducho povedané, kto si nepriplatil, ten musel čakať! Okrem nárastu ceny za transakciu vzrástlo aj množstvo nevybavených transakcií.

Prečítaj si aj: Američania chcú svoje peniaze, ktoré dostali na ochranu pred korona krízou investovať do BTC – Prečo sa tak rozhodli?

Zvýšený záujem o zhodnotenie kapitálu

Za zvýšeným záujmom využívať BTC sieť na presun peňazí môže byť Covid-19 a jeho vplyv na ekonomiku. Keďže veľa ľudí zostalo doma v karanténne, jediný pôsob ako získať prístup k nevyhnutným potrebám a službám bola online objednávka. Napríklad jedla, oblečenia a iného tovaru. Keďže v online svete je oveľa lepší prístup k zaplateniu platby cez BTC ako v kamenných obchodoch, môžeme sledovať zvýšený záujem o využitie BTC siete. K zvýšeniu vyťaženosti siete mohla pomôcť aj samotná kríza. Ešte stále veľa ľudí berie BTC ako čisto len špekulatívny nástroj, na ktorom sa dá zarobiť. A práve v časoch krízy je lákavé riskovať a skúšať alternatívne spôsoby zhodnotenia peňazí. Vzniká tak väčší dopyt a viacej ľudí využíva na transakcie sieť.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre