Byť bohatý je výsada. Možno to dosť často a dosť nahlas nehovorím resp. nepíšem, ale vždy na to myslím. Každý by nemal byť bohatý. Mať skutočne veľa peňazí by malo byť privilégium. Malo by ťa zaviazať k tomu, že svoje bohatstvo využiješ nielen na svoj prospech. Musíš ho využiť na to, že urobíš niečo dobré. Ak nemáš nejaký nesebecký cieľ, tak radšej ani bohatstvo nehľadaj. Pridaj sa k tým, ktorí sa len sťažujú a napíš mi do komentára, že píšem blbosti. Ľudstvo neobohatíš.

Sú ľudia zvrátení, alebo sa mi to len zdá?

Občas je mi z ľudí zle. Prečo sú ľudia niekedy ako mimoriadne odporné kreatúry? Žijeme vo svete, kde sa nemálo ľudí raduje z cudzej bolesti. Nevadí, že myslíme predovšetkým na seba aj keď sa tvárime, že to tak nie je. Ale prečo sa konečne nenaučíme súcitu k druhým? Prečo ničíme svoje okolie a šírime okolo seba toľko nenávisti a bolesti?

Hovoríme si sapiens, teda že sme rozumní. Pritom si ničíme vlastnú planétu, ktorú nutne potrebujeme k životu. Ničíme prírodu a hubíme ostatné živé tvory i rastliny. Myslíme si, že kľúčom k bohatstvu je neustály rast. A tak stále len rastieme a je nás stále viac a viac. Tento článok možno zožne veľa hejtov. Ľudia nemajú radi, keď niekto poukazuje na chyby, ktorých sa dopúšťa.

Technológia je šanca i riziko

Máš rád nové technológie a dúfaš, že prinesú zmenu k lepšiemu? Niet div, že hľadáme spásu v technológiách, keď je okolo nás toľko chýb a systémových porúch. Nové technológie, blockchain, kryptomeny, decentralizácia, robotizácia, umelá inteligencia, internet, internet vecí, pokrok v medicíne… Je veľa ďalších úžasných vecí, ktoré nám môžu pomôcť.

Lenže my sa musíme poučiť z minulosti, inak sa to nestane. Albert Einstein urobil veľa pre tento náš pokrok. Nie som síce vedec a opravte ma, ak sa mýlim, ale bez jeho objavov by sme rozhodne v mnohých oblastiach neboli tam, kde sme. Napriek tomu sa on sám nedočkal ozajstnej zmeny k lepšiemu. Chcel robiť vedu, pozorovať zatmenie slnka a dokazovať svoje úžasné teórie.

Bol však nútený pozorovať iné zatmenie, zatmenie mysle. Ľudia stratili rozum, postavili armády, viedli vojny a sami na seba použili tú najstrašnejšie zbraň, akú kedy dokázali vyrobiť. Nedokážeme si ani predstaviť, čo onen pôvodne úžasný fyzikálny objav dokázal spôsobiť. Technológia ľuďom poslúžila k tomu, aby sa mohli zabíjať novým, príšernejším spôsobom. Nakoniec bol sám obviňovaný z toho, že za to môže on.

Ľudstvo v ohrození

Máme silu a moc na to, že môžeme čeliť aj tým najväčším predátorom. Doslova ovládame celý svet. Takmer všetko sa deje podľa toho, ako si to želáme. Máme veľa vymožeností, správy, supermarkety, družice, školy… A sme ako zmyslov zbavení. Odkladáme deň, kedy konečne začneme spolupracovať na náprave toho, čo sme napáchali. Politikárčime. Naša civilizácia pomaly smeruje do záhuby. Prial by som si, aby sme sa spamätali skôr, kým bude neskoro. Snažím sa začať u seba, aj keď je to niekedy ťažké.

Bohatstvo nie je len brať

Skutočne bohatý človek je ten, ktorý má nielen peniaze, ale našiel svoju slobodu a svoje miesto a zmysel. Peniaze ti dajú voľnosť, ale k tomu patrí tiež zodpovednosť. Kto má dosť peňazí alebo moci na to, aby mohol urobiť aspoň niečo dobré, mal by to urobiť. Použi svoju moc na to, aby zvieratá nemuseli trpieť, aby príroda zostala zachovaná, aby ľudia neumierali hladom, aby naše vlastné deti nevyrastali vo väzení, ktoré sme stvorili my sami. Verím, že to môžeš byť práve ty, kto to pochopí.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Roberto

Vynikajúci článok a človek by mal byť vďačný za každého, kto takto vníma svet okolo seba… čím viac nás bude, tým vačšia šanca na zmenu.

fsd

CLovek by mal byt vdacny za kadeho koho stretne v zivote? To urcite ano, pripadne mat s nim nejaky vztah…

Andrej Nepoviem

“Každý by nemal byť bohatý.”
Každý nemôže byť bohatý!!! Lebo byť bohatý znamená mať viacej ako majú iní!!! Z celosvetového hľadiska je každý Slovák boháčom! Dokonca bezdomovec si žije lepšie ako drvivá väčšina občanov Sudánu… – síce nemá bývanie, ale má jedlo, vodu, zdravotnú starostlivosť, mier, náboženskú a politickú slobodu…

Neberte život tak pesimisticky – ľudia nie sú tak zvrátení ako sa zdá – to len médiá špeciálne ukazujú taký svet. Pozrite sa na ulicu kde bývate – koľko ľudí je zlých a koľko dobrých – tak a teraz máte reálnejší obraz o tom akí sú ľudia 🙂

Michal

Pekný článok písaný srdcom. Ja som sa tak pár rokov dozadu rozhodol, že prestanem jesť zvieratá a výrobky obsahujúce palmový olej a odvtedy sa cítim lepšie :-). Dovtedy som jedol aj 2-3 krát denne mäso. Bolo to iba o zvyku. A keď na sebe človek začne pracovať zistí, že zlepšiť sa toho dá mnoho 🙂 držím palce.