Bitcoinu sa ani po niekoľkých pokusoch a krátkodobom raste nedarí vrátiť sa späť na cenu 30 000 dolárov. Výrazne klesajú objemy a zároveň situácii nepomáha ani politika centrálnych bank, ktoré zvyšujú a plánujú ďalej zvyšovať úrokové sadzby.
Aký je súčasný stav ceny Bitcoinu?
Mesiac júl bol na väčšine trhoch najlepším obchodným mesiacom v tomto roku. Niektoré kryptomeny, ako napríklad Ethereum Classic či Filecoin, vyrástli o stovky percent. Bitcoin bol v miernej konsolidujúcej nálade. Výrazne nad 20 000 dolárov sa mu ani minulý mesiac nepodarilo dostať. Problematická je úroveň 24 000 dolárov, od ktorej niekoľkokrát po pokusoch o prerazenie rezistencie prišlo odmietnutie a pokles.
Pre letné mesiace je typické, že Bitcoin konsoliduje niekoľko mesiacov na jednej zóne. Dôležitý pohyb by mohol prísť až po skončení uhorkovej sezóny v septembri, prípadne v závere augusta.
Čo bude mať najväčší vplyv na cenu?
V dôsledku pokračujúcej inflácie ľudia naďalej musia uťahovať opasky, a preto nezostáva vysoká likvidita pre nákup na trhoch. Aktuálna situácia má opačný efekt: ľudia sú nútení si svoje prostriedky z búrz vyberať. Negatívne na ďalší vývoj vplýva aj rast cien energií, ktoré dosahujú za posledných 12 mesiacov maximá.
Inflácia v USA. Zdroj: tradingeconomics.com
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Včera sme informovali, že cena elektrickej energie na európskom trhu za posledných 12 mesiacov vzrástla o 400 %. Cena plynu podľa portálu kurzy.cz vzrástla od minuloročného leta o viac ako 100 %. Ceny energií v domácnostiach sa začnú výrazne prejavovať až v roku 2023, keď sa skončia zastropovsné ceny a všetci prejdú na nový cenník. To môže spôsobiť začiatok ďalšej ekonomickej krízy.
Trhy tlačí dole aj zvyšovanie úrokových sadzieb. Podľa vyjadrení najväčšej centrálnej banky sveta tento trend môže pokračovať až do roku 2023. Šanca, že na trhu s kryptomenami uvidíme začiatok veľkého rastu, je veľmi malá.
Aktuálne úrokové sadzby v USA. Zdroj: tradingeconomics.com
Aký je najpravdepodobnejší scenár?
Pád kryptomeny UST, v ktorom mali zainvestované veľké kryptomenové spoločnosti ako Celsius a Three Arrows Capital, spustil jeden z najväčších výpredajov v dejinách kryptomien. Nedá sa vylúčiť, že na pokraji krachu zostáva ešte niekoľkých ďalších veľkých firiem. Navyše, dôvera veľkého počtu investorov po posledných udalostiach sa bude veľmi ťažko opäť získavať. Preto proces obnovenia rastúceho trendu môže trvať mesiace, prípadne až roky.
Najpravdepodobnejší scenár je preto pokračovanie konsolidácie na hodnote okolo 20 000 až 25 000 dolárov. Keďže august a september sú dlhodobo najhoršie mesiace na globálnych trhoch, nedá sa vylúčiť, že sa Bitcoin pozrie na nové lokálne minimum pod 18 000 dolárov.
Prečítaj si aj: Aká bude cena Bitcoinu do roku 2030? Súhrn predikcií expertov