Vo svete sa šíri nový extrémne nebezpečný trend

Off topic Tento trend je extrémne nebezpečný
Tento trend je extrémne nebezpečný. Zdroj: shutterstock.com/MDV Edwards
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Umelá inteligencia (AI), ktorá po skončení pandémie COVID a najmä od začiatku tohto roka je jednou z najdiskutovanejších tém, má mnoho tvárí. Ako sa vyjadrujú odborníci, je to skvelý sluha, ale zlý pán. A tak isto je to doslova až ničivý nástroj v rukách ľudí so zlými úmyslami. Hoci je umelá inteligencia stále ešte v plienkach a jej potenciál nie je ani zďaleka naplnený, už teraz dokáže priam neuveriteľné veci. Denník Cointelegraph si všíma varovné vyjadrenia známych osobností, ktoré upozorňujú práve na zneužívanie ich mien a tvárí na podvody, za pomoci umelej inteligencie.

S deep-fake videami sa roztrhlo vrece

Na sociálnych sieťach sa od začiatku októbra objavili už 3 varovania populárnych osobností, ktoré boli zneužité na kampane rôznych spoločností. AI dnes dokáže už úplne hodnoverne napodobniť ľudský hlas a v jeho melódii a intonácii načítať akýkoľvek text. To by ešte nemusel byť až taký problém, pokiaľ by neexistovali softvéry, ktoré dokážu načítať i ľudskú tvár a pohyby úst, mimiku i gestá naprogramovať do hodnoverných videí, mnohokrát bežným pohľadom nerozoznateľných od originálu.

Známy herec Tom Hanks varoval, že jeho tvár bola zneužitá do reklamy na „nejaký zubný plán”.

Tom Hanks varuje pred podvodem s jeho tvárou

Tom Hanks varuje pred podvodom s jeho tvárou. Zdroj: Instagram

Onedlho na to americká novinárka a televízna osobnosť Gayle Kingová zverejnila podobné video na svojom Instagrame. Napísala: „Ľudia mi stále posielajú toto video a pýtajú sa na tento produkt a ja s touto spoločnosťou nemám nič spoločné…Toto video som zverejnila 31. augusta, keď som propagovala svoju rozhlasovú reláciu”.

A do tretice, len včera sa na X (predtým Twitter) objavilo video Jamesa Donaldsona, známeho ako MrBeast, ktorý upozorňuje na podvod na výhru iPhone 15, ktorý údajne tento známy Youtuber propaguje. V svojom príspevku sa zároveň sledovateľov pýta, či sú jednotlivé sociálne siete pripravené vysporiadať sa s takýmito podvodnými praktikami.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Obrovský bezpečnostný problém

Podobne, ako na podvodné reklamy na internete, dokážu kyberkriminálnici využívať deepfake videá či obrázky na vytváranie falošných účtov na kryptoburzách, kde dokážu oklamať nielen bežných používateľov, ale aj pokročilé systémy KYC (Know your customer), ktorých úlohou je overiť, či sa jedná o skutočného používateľa. Ku téme sa pred časom vyjadril aj šéf bezpečnosti Binance, Jimmy Su ktorý uviedol:

„Hacker bude niekde na internete hľadať bežnú fotografiu obete. Na základe toho pomocou nástrojov deepfake dokáže vytvoriť videá, ktoré umožňujú obídenie kontrolných systémov.”

Takto sa prakticky dostávame ku obrovskému bezpečnostnému riziku vo všetkých oblastiach života, nakoľko identita osôb v online priestore bude vďaka nástrojom umelej inteligencie veľmi jednoducho falšovateľná.

„Niektoré z overení si vyžadujú, aby používateľ napríklad žmurkol ľavým okom alebo sa pozrel doľava či doprava, zdvihol zrak alebo sklopil zrak. Deepfakes sú dnes natoľko pokročilé, že tieto príkazy dokážu skutočne vykonať,” vysvetlil Su.

Nielen burza Binance, ale aj ostatné spoločnosti sa teda budú musieť postupne čoraz viac etablovať na predchádzanie podobným podvodom, ktoré sa do budúcna budú iba zdokonaľovať a môžu v online svete napáchať obrovské škody.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Čítajte ďalej: Umelá inteligencia: Pokrokový vynález alebo hrozba pre ľudstvo?