Umelá inteligencia: Pokrokový vynález alebo hrozba pre ľudstvo?

Off topic Predstavuje umelá inteligencia hrozbu?
Predstavuje umelá inteligencia hrozbu? Zdroj: shutterstock.com/Ascannio/Vadim Sadovski
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nadchádzajúca technologická éra umelej inteligencie so sebou prináša veľké množstvo príležitostí, ale aj potenciálnych hrozieb. Podľa odborníkov v oblasti AI sa však zdá, že tieto hrozby môžu byť omnoho závažnejšie, ako sme si pôvodne mysleli. Výskumníci totiž varujú, že pokročilá umelá inteligencia môže predstavovať riziko pre samotnú existenciu ľudstva.

Odborníci varujú pred možnou skazou ľudstva

Svetoví odborníci, profesori, výskumníci aj vývojári z firiem ako je Microsoft, Google či OpenAI spoločne vydali Vyhlásenie o riziku AI, v ktorom sa hovorí, že „zmiernenie rizika vyhynutia ľudstva v dôsledku AI by malo byť globálnou prioritou popri iných rizikách spoločenského rozsahu ako sú pandémie či jadrová vojna”.

Podľa autorov štúdie existuje riziko, že umelá inteligencia raz môže dosiahnuť takú úroveň sebestačnosti, ktorá ju povedie k vlastnému rozvoju a inovácii bez potreby ľudského zásahu. V tomto scenári by si umelá inteligencia mohla zadefinovať vlastný cieľ a záujmy, ktoré môžu byť v rozpore s našimi.

Výskumníci varujú pred konceptom “vývoja súpera”, čo znamená, že pokročilá AI by mohla dosiahnuť úroveň, keď dokáže vylepšiť samu seba. Tento krok by viedol k exponenciálnemu rastu jej schopností. V tomto prípade by sa mohlo umelej inteligencii podariť prekonať ľudské mozgy a vytvoriť technológiu, ktorá by pre nás bola nepochopiteľná a nekontrolovateľná.

Toto je významný dôvod prečo sa odborníci v oblasti umelej inteligencie snažia nájsť spôsoby, ako zabrániť vzniku takýchto nekontrolovateľných a nebezpečných AI systémov. 

Potrebujeme do AI zabudovať kontrolné systémy

Jedným z navrhovaných riešení je vytvorenie bezpečnostných protokolov, ktoré budú automaticky zabudované do všetkých pokročilých AI systémov. Tieto protokoly by mali zaistiť, že umelej inteligencii sa jasne stanovia kontrolovateľné hranice. Tie ju udržia v bezpečných a etických medziach. Taktiež je dôležité, aby výskumníci a tvorcovia AI spolupracovali s vládami a regulátormi na vytvorení prísnych smerníc a noriem pre vývoj a nasadenie umelej inteligencie.

Regulácie sú nevyhnutné

Vedúce spoločnosti v oblasti rozvoja umelej inteligencie si uvedomujú potenciálne riziká spojené s pokročilou AI. Práve preto sa zaväzujú k etickému a zodpovednému využitiu tejto technológie. Snažia sa implementovať systémy transparentnosti a odporúčajú pravidelnú kontrolu AI systémov, aby sa predišlo možnej zneužiteľnosti.

Existuje aj diskusia o vytvorení medzinárodných dohôd a organizácií, ktoré by dohliadali na vývoj umelej inteligencie a zabezpečili by, aby sa hroziace riziká minimalizovali a etické zásady dodržiavali. Tieto opatrenia majú za cieľ predchádzať potenciálnym scenárom, v ktorých by AI mohla viesť k nežiaducim následkom alebo by bola zneužitá na získanie nadvlády nad spoločnosťou.

Umelá inteligencia nepochybne predstavuje revolučný krok v technologickom pokroku, ale je nevyhnutné zachovať si ostražitosť a zabezpečiť, aby sa jej vývoj a implementácia riadili etickými princípmi a bezpečnostnými protokolmi. V tomto smere je spolupráca medzi odborníkmi, vývojármi, regulátormi a verejnosťou kľúčová pre zabezpečenie bezpečného a udržateľného rozvoja tejto novej výnimočnej technológie.

Obavy vyjadril aj Elon Musk či Steve Wozniak

Pred rizikami technológie AI varoval aj Elon Musk, ktorý spoločne s ďalšími známymi technológmi vyzýval na pozastavenie vývoja umelej inteligencie. „Vyzývame všetky laboratóriá AI, aby okamžite prerušili aspoň na 6 mesiacov tréning systémov AI výkonnejších ako GPT-4. Táto pauza by mala byť verejná a overiteľná a mala by zahŕňať všetkých kľúčových aktérov. Ak sa takáto pauza nedá uzákoniť rýchlo, vlády by mali zasiahnuť a zaviesť moratórium.” 

Prečítaj si aj: Elon Musk vydal dôležité varovanie: Čaká nás veľká kríza nehnuteľností

Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.