Vláda chce výrazne zasiahnuť do cien potravín. Ich ceny sú extrémne vysoké

  • Potraviny v Rakúsku a Nemecku boli v roku 2022 len o 7 % drahšie v porovnaní so Slovenskom
  • Vláda príjme začiatkom roku 2024 opatrenia, ktoré zasiahnu do cien potravín
Novinky Vláda bude regulovať potraviny a ich ceny
Vláda bude regulovať potraviny a ich ceny. Zdroj: shutterstock.com/Jdrw25/yul38885/Billion Photos
BitmarketsOkazio mobil

Vláda na konci roka prišla s mnohými opatreniami, ktoré výrazne ovplyvnia dôchodkový systém, ale aj hypotéky. Štátny zásah neobišli ani ceny energií. Po novom Robert Fico v relácii TA3 oznámil, že začiatkom roka 2024 budú témou číslo jeden potraviny, uvádza správa Pravda.

Vláda zasiahne do cien potravín

Okrem potravín sa vláda bude zaoberať nájomnými bytmi a Štátnym fondom rozvoja bývania. Všetko bude závisieť od schváleného rozpočtu, keďže stav verejných financií je žalostný a vláda potrebuje prijímať konsolidačné opatrenia. Dokonca Európska komisia predpovedá pre Slovensko pre rok 2024 deficit až na úrovni 6,5 %, čo je najhoršie v eurozóne.

Ceny potravín sú pre Slovákov významnou otázkou, ktorú je potrebné vyriešiť. Platíme totiž neprimerane vysoké ceny v porovnaní s nízkym príjmom. Dokonca si obyvatelia niektorých krajín v Európe môžu dovoliť viac nakupovať, a to aj napriek nižším priemerným mzdám. Dôvod je jednoduchý – vysoké výdavky.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Za potraviny platíme ako v krajinách s 3-násobnými platmi

Podľa správy Info.sk boli potraviny v Rakúsku a Nemecku v roku 2022 len o 7 % drahšie v porovnaní so Slovenskom. Celkovo Slováci platia za potraviny ceny, ktoré sú zároveň európskym priemerom. Avšak, príjem máme po Grécku a Bulharsku najnižší v Európskej únii. Tu jasne vidieť, akému nepomeru musia Slováci čeliť.

Pre lepšie porovnanie sa pozrieme na konkrétne potraviny. Za pečivo platia Nemci o 6 % viac, zatiaľ čo Rakúšania o 12 %. V prípade mäsa si priplácajú dokonca až o 40 % vyššie sumy. Naopak, Slováci platia viac za mliečne výrobky či vajcia, a to o 9 % v porovnaní s európskym priemerom. Mierne drahšie sú u nás aj ovocie a zelenina.

V prípade nealko nápojov platíme až o 16 % viac ako priemer EÚ. Vláda ale paradoxne predstavila novú daň zo sladených nealkoholických nápojov, ktorá bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby. Miera zdanenia sa bude odvíjať od obsahu sladidla v nápoji. Takže napriek tomu, že platíme o 16 % viac, nealko nápoje výrazne zdražejú.

Krajiny ako Maďarsko alebo Poľsko majú spolu s Rumunskom najlacnejšie potraviny v EÚ, naopak najdrahšie ich majú v Estónsku. Jeden zo zásadných vplyvov na tento segment má aj inflácia, pretože východná Európa čelila výraznejšiemu tempu rastu cien, čím sa ceny za potraviny priblížili k západnej Európe.

Mohlo by ťa zaujímať: Nové opatrenia vlády vyjdú Slovákov draho. Za tieto veci si v budúcom roku priplatíme

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.