Vláda schválila návrh Ministerstva práce, sociálnych veci a rodiny, ktorý umožní zraniteľným skupinám na Slovensku získať pomoc od štátu aj napriek tomu, že ich príjmy sa v tomto roku už zvýšili, ako informoval denník Pravda. Valorizácia dôchodkov spôsobila, že mnoho Slovákov by už po novom nemalo nárok na pomoc v hmotnej núdzi, avšak štát im chce aj napriek tomu podať pomocnú roku.
Pomoc v hmotnej núdzi dostanú zraniteľné skupiny
Vysoká miera inflácie, drahé potraviny a energie trápia Slovákov už vyše roka. Štát chce pomôcť zraniteľným skupinám obyvateľov aj napriek tomu, že ich príjem sa v tomto roku už zvýšil.
Týka sa to poberateľov dôchodkových dávok, sociálnych dávok z dôvodu invalidity, rodičovského príspevku, úrazovej a pozostalostnej úrazovej renty. Všetky tieto skupiny budú mať vďaka návrhu rezortu práce, ktorý vláda schválila, nárok na poskytnutie štátnej pomoci v hmotnej núdzi.
Vyšších dôchodkov sa Slováci dočkali už v auguste tohoto roka, o čom sme vás informovali v našom minulom článku. K ďalšiemu zvýšeniu penzií dôjde v októbri, keď sa suma minimálnej dôchodkovej dávky zvýši na 145 % zo sumy životného minima. Za 30 rokov dôchodkového poistenia tak penzisti dostanú minimálny dôchodok vo výške 389,90 eur mesačne.
Ministerstvo práce uviedlo, že cieľom valorizácie dôchodkov je zvýšenie solidarity dôchodkového systému s najnižšími príjmovými skupinami obyvateľstva.
„Cieľom je zvýšiť disponibilný príjem domácnostiam, ktoré sú v hmotnej núdzi a ktorých príjem by sa nezvýšil pomerne k zvýšeniu ich dávok. Predmetné opatrenie čiastočne zmierni následky vysokej inflácie, ktorá bola spôsobená aj vojnovým konfliktom na Ukrajine,” uviedol rezort práce.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Štát bude poskytovať pomoc podľa príjmu v minulom roku
Podľa poslancami schválenej legislatívnej zmeny bude pri posúdení príjmu zohľadnená výška dávky, ktorú žiadateľ o inflačnú pomoc dostával v minulom roku.
„Za príjem na účely posúdenia a poskytnutia pomoci v hmotnej núdzi sa bude považovať výška napríklad dôchodkovej dávky platná do 31. decembra 2022, teda bez jej zvýšenia od 1. januára 2023, resp. vo výške, ktorá bola prvýkrát priznaná v roku 2023,” uviedlo ministerstvo práce.
„Na účel peňažných príspevkov na kompenzáciu dôsledkov zdravotného postihnutia sa nezapočíta poskytnutie inflačnej pomoci v roku 2022”, uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na Facebooku.
Aj keď nariadenia, ktoré sa týkajú opatrení v oblasti sociálnych služieb, boli pôvodne prijaté počas mimoriadnej situácie, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu. Tak aj napriek tomu, že krízový stav skončil, tieto opatrenia zostávajú aj naďalej v platnosti.
Prečítajte si aj: Nie všetci penzisti majú nárok na 13. dôchodok. Kto ho dostane a kto nie?