Vitalik Buterin – Centralizované projekty ako EOS a TRON sú páchnuce kopy odpadkov

Kategorie: Novinky

Tvorca tretej najväčšej kryptomeny podľa kapitalizácie, Vitalik Buterin, sa na Blockchain Connect konferencii rozhovoril o jeho pohľade na blockchainy, ich bezpečnosť, rýchlosť a neodpustil si aj štipľavú poznámku na adresu konkurencie.

Vitalik o dôležitosti konsenzu

„Všimol som si, že tu panuje veľa nesprávnych názorov. Popravde, existuje veľa shitných krypto-projektov, ktoré sa tvária, že: Oh, my používame špeciálne BTF, zvládame 5 000 transakcií za sekundu a zastaralý proof-of-work ich zvládne sotva 15 [..]”

Vitalik tvrdí, že konsenzus je dôležitým aspektom a neoddeliteľnou súčasťou správneho spracovávania transakcií. Ak zanedbáte bezpečnosť, výhodnejšie bude použiť klasickú centralizovanú databázu.

„Cieľom konsenzu nie je vytvoriť rýchly blockchain. Konsenzus prináša bezpečnosť. Bitcoin NG protokol a rôzne formy proof-of-stake by mohli pomôcť, ale rozdiel v rýchlosti nebude veľmi veľký.”

Ako teda Vitalik dosiahne väčšiu rýchlosť Ethereum blockchainu?

(Článok pokračuje pod odkazom)

Všetko, čo potrebujete vedieť o Ethereu a o škálovaní: Sharding, Casper a Plasma

Vitalik o konkurencii

Tvorca Etherea sa na konferencii vyjadril aj ku konkurencii. Adresoval pritom hlavne projekty, ktoré sa obháňajú svojou rýchlosťou.

„Keď blockchainová platforma tvrdí: Zvládneme 3 500 transakcií za sekundu, pretože používame iný algoritmus, vlastne tým potvrdzuje, že ide o centralizovanú kopu odpadu. Počet uzlov týchto projektov často možno spočítať na prstoch jednej ruky.”

Toto vyhlásenie získalo veľký aplauz. Vitalik následne dodal, že existujú dôvody, prečo vytvoriť rýchly blockchain. Zároveň však dodal, že najlepší spôsob ako na to, je vytvorenie dvojvrstvovej štruktúry (Bitcoin – Lightning Network, Ethereum – Raiden Network) a sharding.

Zdroj:
ccn.com