Vitalik Buterin: Bitcoin SV je jednoducho scam a Binance nie je o nič lepší

Novinky Je BTC SV scam?
Je BTC SV scam? Zdroj: shutterstock.com/Diego Ioppolo
BitmarketsKvakomat mobil

BTC SV je predmetom mnohých debát. Do tých sa teraz zapojil i tvorca ETH Vitalik Buterin. Ten bol k projektu Satoshi Vision nemilosrdný.

BTC SV je scam

BTC SV si v posledných týždňoch vyslúžilo obrovskú kritiku. Tá sa zakladala primárne na postave ambasádora tejto meny, ktorým je neslávne známy Craigh Wright. Ten sa po mnohých excesoch nakoniec odhodlal k otvorenému útoku na komunitu. Podal žalobu na jednu z popredných postáv kryptokomunity, ktorý vystupuje pod názvom Hodlnaut.

Viac informácií – Miliardár chce kúpiť 25 % všetkých Bitcoinov

To nezostalo bez odozvy. Binance následne delistovala (rovnako ako Kraken) BTC SV. Tým sa debata o tejto minci rozšírila ešte oveľa viac. Novo sa k nej vyjadril, hoci veľmi stroho, Buterin. Ten na rovinu povedal, že BTC SV je jednoducho scam. A nedávne cenové pohyby mu dávajú za pravdu, pretože BTC SV po neuveriteľne zlých správach vyrástol z približne 60 USD na 220 USD k dnešnému dňu.

Tieto pohyby sú veľmi neprirodzené, nezodpovedajú žiadnemu fundamentu a nie je isté, kto za nimi stojí. Dá sa oprávnene pochybovať, že je to prirodzený záujem investorov, pretože BTC SV javí mnoho znakov veľmi rizikovej kryptomeny.

Binance na tom nie je lepšie

Buterin sa následne oprel aj do Binance, keď zopakoval, že o centralizovaných burzách si všeobecne myslí, že by mali zhorieť v pekle. Dôvodov na tento názor má hneď niekoľko. V prvom rade je problematická činnosť centralizovaných búrz, ktoré majú obrovskú moc nad trhom a cenou kryptomien. Koncentrácia moci všeobecne nevedie k dobrým záverom.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=35&v=ggyABjicZt8

Ďalším problémom je potom bezpečnosť. Centralizované burzy sú neslávne preslávené svojou históriou hackov. Vo veľkej väčšine ide o obyčajné ľudské chyby alebo zásadné podcenenie bezpečnostných opatrení. A občas sa tiež stane, že príde aj Exit scam.

Buterin vidí riešenie v dvoch možných prístupoch, ktoré budú fungovať len v rámci decentralizovaných búrz. Ako minimálnu formu decentralizácie vidí možnosť, že burzy nebudú držať kryptomeny používateľov. Vďaka smart kontraktom je možné vytvoriť komunikačné prostredie, kedy používateľ drží kryptomeny, ale zároveň s nimi môže obchodovať na burze. To je riešenie pre centralizovanú burzu.

Ideálne riešenie je potom plne decentralizovaná burza, kde budú jasne nastavené pravidlá a nebude ovládaná jedinou entitou. Takéto burzy sa budú skladať zo zložitej série smart kontraktov a umožnia vznik preukázateľne férového prostredia.

Čo čítať ďalej:

[Názor Experta] Altcoiny čaká zlatá éra – 3 dôvody, prečo budú úspešné

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kracik A.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Solaxy PC bannertxb