Vitalik Buterin – aký je príbeh jednej z najvýraznejších osobnosti zo sveta kryptomien?

Novinky Vitalik Buterin
Vitalik Buterin. Zdroj: Google
BitmarketsBitmarkets

Ak ste fanúšikom kryptomien, meno Vitalik Buterin ste už počuli veľmi často. Vo veku 28 rokov toho dokázal naozaj veľa a právom ho môžeme nazvať ako jedného z najvplyvnejších ľudí blockchainovej technológie. Aký je jeho príbeh?

Vitalik Buterin a jeho začiatky

Buterin pochádza z Ruska. Jeho vášeň pre informatiku nie je žiadnym prekvapením – jeho otec totiž pracoval ako počítačový inžinier a bol to práve on, kto Vitalikovi predstavil Bitcoin. Keď mal Vitalik 6 rokov, jeho rodina sa rozhodla emigrovať do Kanady. To bol určite správny krok v ceste za úspechom. Talent mladého Vitalika si všimli aj jeho učitelia v Toronte a tí okamžite navrhli preradenie do triedy pre nadané deti. Obzvlášť vynikal v matematike, programovaní a ekonomike. Tieto tri odbory dokonale využíva v kryptografickom sektore.

Jeho nadšenie neopadlo ani po skončení strednej školy. Na univerzite Waterloo spoznal druhého človeka, ktorý ho oboznámil s kryptografiou. Jeho meno je Ian Goldberg. Kariéra Buterina v tomto momente začala naberať reálne kontúry.

Prečítaj si tiež: 4 body, ktoré vám pomôžu lepšie zvládnuť infláciu

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Od Bitcoinu očakával viac

Pracovná morálka a nasadenie Vitalikovi nikdy nechýbali. Bitcoin začal študovať do detailov a čím viac sa mu venoval, tým väčšie množstvo zmien a nápadov získaval. Bitcoin ho totiž príliš neohúril. Skôr naopak, očakával od neho viac. V roku 2011 mohol svoje nápady a myšlienky prvýkrát verejne prezentovať. Na bitcoinovom fóre sa stretol s majiteľom magazínu Bitcoin Weekly, ktorý mu za písanie článkov navrhol odmenu vo výške 5 BTC. V tej dobe to predstavovalo hodnotu 3,5 USD. Časom pre nedostatok financií tento magazín skrachoval. Vitalik však dostal ďalšiu príležitosť. V septembri 2011 stál pri zrode Bitcoin Magazine. Ide o prvú spoločnosť, ktorá začala vydávať publikácie o kryptomenách v tlačenej forme.

Po určitej dobe zistil, že blockchain môže ľudstvu priniesť omnoho viac výhod, a to nielen v sektore bankovníctva. V roku 2013 tak nastal zlom. Vitalik začal vyvíjať svoj vlastný projekt, ktorý by technológiu blockchainu využíval v širokom spektre.

Zrod Etherea

Ethereum definujeme ako decentralizovanú sieť a platformu, ktorá umožňuje vytváranie ďalších kryptomenových projektov, ktoré pracujú na jednom spoločnom blockchaine.

Prvá zmienka o ETH prišla začiatkom roka 2014 v bielej knihe, ktorú vytvoril práve Buterin. Verejnosť sa o projekte dozvedela 26. januára na konferencii o Bitcoine v Miami. Treba však dodať, že Ethereum nezaložil sám. Oficiálne spustenie Etherea zrealizoval Buterin spoločne s Gavinom Woodom, Charlesom Hoskinsonom, Anthonym Di Loriom a Josephom Lubinom. Investorov tento projekt očaril. Svedčí o tom aj fakt, že do projektu naliali 18 miliónov dolárov. Vtedy však nikto netušil, že sa cena tokenu ETH vyšplhá z 0,30 USD až na historické maximum 4872 USD.

V roku 2020 Buterin vtipne poodhalil, čo ho v skutočnosti viedlo k založeniu Etherea:

Počas rokov 2007 – 2010 som šťastne hral World of Warcraft, ale jedného dňa Blizzard odstránil zložku poškodenia z kúzla Siphon Life môjho milovaného Warlocka. Rozplakal som sa a v ten deň som si uvedomil, aké hrôzy môžu priniesť centralizované služby. Čoskoro som sa rozhodol, že s tým skončím.

Buterin bezpochyby patrí k najuznávanejším a najviac rešpektovaným osobnostiam vo svete kryptomien. Okrem Etherea vedie ďalšie zaujímavé projekty a aktívne podporuje kryptomenovú komunitu. Fanúšikovia ho milujú nielen vďaka jeho genialite, ale aj pre jeho štedrosť. Už viackrát dokázal, že peniaze preňho nie sú dôležité. Aj preto svoje milióny daruje tam, kde sú potrebné najviac. Naposledy takto podporil ukrajinské deti postihnuté vojnou.

Čítaj ďalej: Cena plynu naďalej rastie, ako zareaguje naša vláda?

Best Wallet PCtxb

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Časť Slovákov príde pri práci o významné benefity. Stratia napríklad nárok na dovolenku

5

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?

Technologickí giganti pod lupou: Prekvapivé výsledky a miliardové investície do AI

Henrieta Balázsová  | 7. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Štyrikrát ročne svetové spoločnosti oznamujú svoje hospodárske výsledky a ani tentoraz tomu nebolo inak.

XTB si vzalo pod lupu technologických gigantov