[Video] Tlač živého tkaniva na 3D tlačiarni? V dnešnej dobe žiadny problém!

Okazio PCKvakomat mobil

Odborníci z EPFL a University Medical Center Utrecht vyvinuli špeciálny nástroj, ktorý dokáže vytlačiť na 3D tlačiarni zložité životaschopné tkanivá behom niekoľkých sekúnd. Vyrieši to problém s nedostatkom potrebných orgánov a tkanív pri operáciách?

Orgány sú nedostatkový tovar

Už niekoľko rokov sa snažia rôzne tímy vedcov vyriešiť tento problém, avšak doposiaľ nikto vhodné riešenie nenašiel. Preto vedci upierajú ich nádeje k tzv. biotlači.  Ide o technológie, pri ktorých je možné pomocou špeciálnej 3D tlačiarne vytlačiť kompletne nové tkanivo alebo dokonca nový orgán.

Odborníci z EPFL a University Medical Center Utrecht vyvinuli špeciálny optický systém, ktorý dokáže vytlačiť zložité životaschopné tkanivá behom niekoľkých sekúnd.

Mohlo by vás zaujímať: Elon Musk opäť prekvapuje – Tesla bude mať psí mód!

Budú orgány z 3D tlačiarne našou budúcnosťou?

Tento spôsob biotlače v podstate vytvára tkanivo pri premietaní lasera do špeciálnej trubice obsahujúcej hydrogél a kmeňové bunky. Tvar novovznikajúceho tkaniva sa potom dá upraviť pomocou lasera, a tak získajú doktori behom pár sekúnd živé tkanivo v tvare, ktorý potrebujú. Po konečnom tvarovaní sa ešte do nového tkaniva pridáva niekoľko endoteliálnych buniek na tvorbu ciev vnútri tkaniva.

Záver

Je to obrovský pokrok v lekárstve. Aj keď zatiaľ ide iba o skúšobné výtlačky, ak prejdú testovaním, bol by to naozaj veľký posun v tomto odbore. Dúfame, že je to tá správna cesta a vyrieši sa tým mnoho komplikácií.

Čo čítať ďalej?

Solárna energia a pestovanie rastlín – Ako rajčiny zvyšujú efektivitu solárnych panelov

Zdroj:
engadget.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.