Oplatí sa teraz kúpiť Bitcoin
Oplatí sa teraz kúpiť Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Audio und werbung

Milton Friedman bol v očiach mnohých najväčším ekonómom 20. storočia. A v rozhovore z roku 1999 predpovedal vznik Bitcoinu.

Ecash

Predpovedať vznik Bitcoin by nebol až tak veľký úspech. Každý, kto rozumel technológiám a mal dostatočné vzdelanie si mohol vyvodiť, že celosvetovo prepojená, digitálna sieť má potenciál zmeniť všetko. Sila Friedmanovej predikcie je ale niekde úplne inde.

Nejde o to, že by mal vzniknúť globálny, platobný systém s vlastnou menou. Hlavné je, čo to bude znamenať pre svet. A práve tu je najväčší Friedmanov prínos. Friedman bol liberál a takúto politiku aj presadzoval. Bohužiaľ, svet išiel inou cestou. Cestou regulácie a kumulácii moci v rámci Keynesiánskej teórie.

Silný vs. slabý štát

Friedman proti tomuto prístupu vystupoval a tvrdil, že štát má hrať iba úlohu garanta bezpečného obchodu, právneho štátu a regulátora základných zabezpečení. Ak si kúpite mrkvu, tak vás nesmie otráviť, a keď už vás otrávi, tak musí byť vinník potrestaný. Dĺžka, tvar, alebo cena mrkvy však už nemá byť daná rozhodnutím úradníka alebo zákonodarcu. Trh si poradí sám.

Aj preto Friedman prišiel s predikciou, že internet nielenže prinesie ekonomicky nezávislú entitu v podobe formy ecashu, ale takisto významne zníži moc štátov nad občanmi. A do istej miery sa to stále ukazuje ako pravda. Regulácia internetu veľmi často naráža na jeho rozsah a nemožnosť štátu monitorovať dianie. Zlom však prišiel s obrovskou centralizáciou internetu. Všetko ovláda niekoľko firiem, podliehajúce štátnym reguláciám. Tomu ale môžu kryptomeny tiež zabrániť.

Friedman videl silu kryptomien (ecashu v jeho slovách) v zníženej schopnosti vyberať dane a následnému prechodu na menší štát, ktorý dá väčšiu voľnosť ľuďom v ňom žijúcim. Je to sen, ktorý sa dá ďalej snívať aj vďaka existencii kryptomien.

Čo čítať ďalej:

Na lodi od JP Morgan našli kokaín za 1,3 miliardy dolárov – Poďme zakázať banky!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.