Viac ako 200 000 Slovákov nemá nárok na dôchodky a dávky. Zistite, či patríte medzi nich

  • Na Slovensku je zhruba 405 000 samostatne zárobkovo činných osôb.
  • Viac ako polovica z nich nemá nárok na žiadne dávky, no ani na dôchodok.
Ekonomika Viac ako 200 000 Slovákov nemá nárok na dôchodky a dávky
Viac ako 200 000 Slovákov nemá nárok na dôchodky a dávky. Zdroj: Shutterstock.com/shurkin_son, fongbeerredhot
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Z celkového počtu 405 000 samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), čo zahŕňa aj živnostníkov, je len približne 49 % sociálne poistených. To znamená, že viac ako 200 000 ľudí vypadáva zo systému sociálneho poistenia a nemá nárok na starobný alebo invalidný dôchodok, nemocenské a iné sociálne dávky, upozorňuje portál Pravda.

Absencia sociálneho poistenia u týchto podnikateľov je spojená s ich príjmom. Podľa informácií zo Slovenského živnostenského zväzu  sa povinne nemocensky a dôchodkovo poistí len osoba, ktorej príjem z podnikania a iných samostatne zárobkovo činností presahuje 12-násobok minimálneho mesačného vymeriavacieho základu.

Táto hranica príjmu predstavovala v roku 2023 7 824 eur.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Kedy bude dôchodok SZČO minimálny?

Podľa živnostenského zväzu až 80 % tých, ktorí sú sociálne poistení, platí poistenie len z minimálneho vymeriavacieho základu. Tento zväz upozornil, že budúci dôchodok živnostníka bude odvodený z toho istého základu ako odvody, ktoré platí.

Súčasný minimálny mesačný vymeriavací základ je 651,70 eura, pričom z neho vyplývajúce poistné vo výške 33,15 % predstavuje mesačne 216,13 eura. Preto ak živnostník platí len minimálne odvody, jeho dôchodok bude na úrovni, ako keby zarábal 652 eur v hrubom ako zamestnanec.

Živnostenský zväz tiež zdôraznil, že slovenská legislatíva umožňuje živnostníkom evidovať a preukazovať svoje daňové náklady. Až dve tretiny živnostníkov využívajú možnosť uplatnenia tzv. paušálnych výdavkov, čo podľa zväzu prináša významné zjednodušenie a odľahčenie od účtovnej práce.

Ako fungujú paušálne výdavky?

Od roku 2017 má živnostník možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov vo výške 60 % z celkového dosiahnutého príjmu, pričom maximálna suma je obmedzená na 20 000 eur.

Živnostenský zväz upozornil, že ak by sa tento limit aktualizoval inflačnými koeficientmi za roky 2018 až 2023, terajšia maximálna suma by mala dosahovať výšku 29 650 eur.

Na porovnanie, v Českej republike majú živnostníci, ktorí vykonávajú remeselné živnosti, možnosť uplatniť paušálne výdavky vo výške 80 % obratu, pri maximálnej sume 64 000 eur, zatiaľ čo v ostatných oblastiach živnosti môžu uplatniť 60 % obratu, maximálne 48 600 eur.

Živnostníci predstavujú väčšinu podnikateľských subjektov na Slovensku, kde v 3. štvrťroku minulého roka dosiahli počet takmer 379 000. Podľa údajov Eurostatu má Slovensko s podielom 14 % samostatne zárobkovo činných osôb na celkovom počte pracovnej sily priemerne postavenie v rámci EÚ.

V Grécku dosahuje tento podiel 26 %, zatiaľ čo v Nemecku je najnižší s 7 %. Naopak, podiel samostatne zárobkovo činných osôb bez zamestnancov na ich celkovom počte na Slovensku dosahuje nadpriemerných 83 %, zatiaľ čo priemer v EÚ je 68 %.

Mohlo by vás zaujímať: Sociálna poisťovňa predstavila skvelú novinku. Novú službu Slováci ocenia

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.