Viac ako 13-tisíc Slovákov sa dočká štátnej pomoci. Vláda vyhradila 100 miliónov eur

  • Nový plán je prechodným projektom, kým v roku 2026 nevstúpi do platnosti komplexná reforma.
  • MPSVR predpokladá celkové výdavky na 2 roky v sume 100 miliónov eur.
  • Žiadať o pomoc môžu subjekty už dnes.
Novinky Tisíce Slovákov čaká štátna pomoc
Tisíce Slovákov čaká štátna pomoc. Zdroj: shutterstock.com/Zerbor/Studio Romantic
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pomoci sa má dočkať až 13 000 Slovákov vďaka novému projektu v oblasti opatrovateľskej služby, ktorý má trvať 2 roky. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predpokladá, že celkové výdavky budú predstavovať približne 100 miliónov eur, uvádza správa Teraz. V čom konkrétne spočíva štátna pomoc?

Nový projekt sociálnej pomoci

K 1. januáru 2026 musí byť v rámci plánu obnovy spustená komplexná reforma, ktorá sa týka sociálnych služieb. Hlavnou zmenou má byť to, že odkázaný človek dostane jednu sumu príspevku a sám sa rozhodne, na čo ju použije. Do tej doby má projekt od MPSVR pomôcť ľuďom, kým reforma naberie platnosť.

Okrem toho sa v tejto dvojročnej prechodnej fáze má zvýšiť aj počet opatrovateľov. Projekt vstúpil do platnosti od 1. januára tohto roka a má byť rozdelený na dve časti. V prvej sa vyhradí 1,5 milióna eur pre tých, ktorým sa nepodarilo prihlásiť na výzvu do konca novembra v roku 2023.

Na tieto finančné prostriedky budú mať nárok zamestnanci, ktorý poskytovali opatrovateľskú služby v období od júla do decembra 2023. Konkrétne pôjde o 129 subjektov. V prepočte vychádza dotácia približne 750 eur na jedného zamestnanca. Inak povedané, dôjde k spätnej náhrade nákladov, ktoré mali obce, mestá a mimovládne organizácie. Je dôležité povedať, že subjekty budú dostávať peniaze v jednej platbe dohromady.

V druhej časti pokryje podpora 91 miliónov eur obdobie do konca roka 2025. Vyššie spomenuté subjekty budú môcť požiadať od 4. marca o finančné prostriedky. Rovnako vzniká aj nárok na financovanie spätných výdavkov od 1. januára 2024. Každý žiadateľ sa bude musieť registrovať ako poskytovateľ domácej opatrovateľskej služby.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Slovensko začalo rýchlo starnúť

Oficiálna správa je zverejnená na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Cieľom tejto iniciatívy je podporiť sociálnu starostlivosť, keďže Slovensko patrí na chvost krajín OECD v oblasti starnutia obyvateľstva. Demografická štruktúra obyvateľstva jasne naznačuje, že slovenských dôchodcov bude čoraz viac. Tento projekt by mal pomôcť práve im.

V súčasnosti je Slovensko v porovnaní s ďalšími európskymi štátmi pomerne mladé, no trend sa má ďalšiu generáciu zmeniť. Pôrodnosť je neporovnateľne nižšia ako v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, preto Slovensko začne veľmi rýchlo starnúť. Počas posledných rokov sme mohli byť svedkami začiatku tohto trendu.

Mohlo by ťa zaujímať: Mnohí Slováci sa dôchodku nemusia ani dožiť. Pracovať budeme čoraz dlhšie

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.