Veľa bitcoinov opúšťa burzy. Manipulujú veľkí hráči s trhom?

Novinky Bitcoin a veľryby.
Bitcoin a veľryby. Zdroj: Shutterstock.com/EddieCloud
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa údajov z platformy na analýzu kryptomenového trhu Glassnode, percento cirkulujúcej ponuky bitcoinov na kryptomenových burzách zatiaľ v októbri výrazne kleslo. Podobný prepad bol zaznamenaný na trhu naposledy v júni tohto roku, keď cena klesla na nové minimum 17 600 dolárov, ktoré sa Bitcoin snaží dlhodobo udržať.

Na grafe nižšie vidíme, že percento bitcoinov držaných na burzách čase písania článku dosahuje 12,45 % z celkovej ponuky, čo je najnižšia hodnota od januára 2018. Historické maximum bolo zaznamenané na hodnote 17,24 % 13. marca 2020 a odvtedy rezervy na burzách neustále klesajú.

Bitcoin na burzách

Bitcoin na burzách. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ako pôsobí na Bitcoin súčasný sentiment

Môže ísť v tomto prípade o manipuláciu trhu zo strany veľkých investorov? Trend v ponuke držanej na burzách priamo súvisí so zvýšenou aktivitou veľkých hráčov na trhu. Peňaženky s objemom od 100 do 10 000 BTC sa zvýšili o 46 173 BTC za jednotýždňové obdobie končiace 5. októbra. V roku 2022 bol tento jav zaznamenaný málokedy a bol skôr raritný.

Pokles percenta bitcoinov na burzách sa z jednej strany môže javiť aj ako pozitívny signál. Ak ochota obchodovať Bitcoin klesá, stáva sa vzácnejším, pretože presun mincí na burzy z offline priestoru je väčšinou z dôvodu ich predaja. Bitcoin má ale obmedzenú ponuku bez ohľadu na to, či sú mince v online, alebo offline priestore.

Vysoký odliv bitcoinov z búrz môže navyše spôsobiť, že na trhu nebude dostatočný dopyt, ktorý by vytlačil cenu smerom hore. Ochota obchodovať je priamo spojená s aktivitou v sieti, keď sa krátkodobí držitelia stávajú dominantnými. V súčasnosti ale trh ovládajú dlhodobí držitelia a dopyt je nízky. V konečnom dôsledku by to mohlo znamenať, že cena hlavnej kryptomeny ešte klesne, čo vyvolá paniku a percento bitcoinov na burzách sa krátkodobo zvýši so zámerom predať ich, podobne ako začiatkom mája.

Prečítaj si tiež: 4 faktory, ktoré môžu naštartovať opätovný rast kryptomien a Bitcoinu

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.