V zdanení kryptomien sa na Slovensku črtajú veľké zmeny. Čo má priniesť zmena zákona?

Titulky Danenie kryptomien čakajú zmeny
Danenie kryptomien čakajú zmeny. Zdroj: shutterstock.com/chayanuphol
Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner

Daňová zaťaženosť je jedna z najväčších skúšok, ktorú musí podnikateľ počas roka zvládať. Hlavne v prípade platenia daní a odvodov za zamestnanca sa celková hodnota zo mzdy blíži až k 50 %. U kryptomien je to trochu miernejšie, ale v porovnaní s okolitými štátmi máme aj v tomto prípade stále veľmi vysokú daň aj zdravotné odvody. Nová novela zákona o dani z príjmov z dielne SaS môže všetko zmeniť. Aké hlavné zmeny navrhujú a čo to pre nás bude znamenať?

Problém vysokých daní?

Na Slovensku máme pre fyzické osoby daň 19 % a v prípade vyššieho obratu je to 25 %. Zdravotné odvody sú bez ohľadu na zisk stále rovnaké, a to 14 %. Z toho dôvodu sa oplatí viac obchodovať s kryptomenami cez právnickú osobu alebo firmu (v niektorých prípadoch situácia môže byť iná alebo opačná, preto odporúčame sa pri výbere formy podnikania poradiť s poradcom, alebo si viac naštudovať riziká).

U právnických osôb je sadzba 15 %, resp. 21 %. Aby sme si navyše peniaze mohli vyplatiť z firmy na súkromný účet, na konci roka ešte treba zaplatiť dividendy, ktoré sú vo výške 7 %.

Na Slovensku je preto prakticky nemožné dostať daňovo-odvodové zaťaženie z kryptomien pod 20 % zo zisku. V niektorých prípadoch dokonca obchodníci podľa príkladu dane z fyzickej osoby dokonca zdanili až 39 % sadzbou. Problém ani tak nemusí byť vo vysokých daniach, pretože tie majú rovnakú sadzbu na Slovensku vo všetkých druhoch podnikania. Problémom sú vysoké odvody. Zároveň pre kryptomeny neexistuje žiadne oslobodenie, napríklad po roku držania bez predaja, ako je to v prípade iných krajín.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Druhý, dokonca pre niekoho ešte komplikovanejší problém pre vedenie účtovníctva, je nutnosť zdaniť úplne každý obchod. A to sa pri tisíckach transakcií za rok, keď rôzne rozmieňanie napríklad Bitcoin za Ethereum a potom neskôr za inú kryptomenu, veľmi ťažko účtovne dáva dohromady. Niekedy nepomôžu ani účtovné systémy.

Zdanenie kryptomien je na Slovensku jedno z najhorších.

Zdanenie kryptomien je na Slovensku jedno z najhorších. Zdroj: shutterstock.com/Andrey_Popov

Aké majú prísť zmeny?

Poslanci SaS Peter Cmorej a Marián Viskupič predložili novelu zákona o dani z príjmov, o ktorej sa má rokovať 18. októbra. Hlavná zmena má byť časový test. Pokiaľ predáme kryptomeny po jednom roku od nadobudnutia, sadzba bude 7 %. Zároveň by sa podľa návrhu mohli úplne zrušiť zdravotné odvody. Odpadnúť má aj povinnosť zdaniť každý jeden obchod, ktorý uskutočníme s kryptomenami. Zdaniť sa tak má iba obchod z kryptomeny na stablecoin. Pokiaľ za stablecoin kúpime Bitcoin, neskôr Ethereum a potom ho predáme späť za stablecoin, daniť budeme iba poslednú transakciu. To výrazne uľahčí hlavne účtovanie kryptomien.

Aktuálne sadzby a zdanenie kryptomien je v rozpore s pripravovaným celoeurópskym dôchodkovým sporením, ktoré má byť pre občanov jednoduché a ľahko dostupné.

Prečítaj si aj: Päť príkladov, ako sa Bitcoin využíva v reálnej praxi

Memex PC bannerOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.