V roku 2024 nastane ekonomická recesia, ukazujú najnovšie údaje

  • Za január došlo v USA k rekordnému zníženiu pracovnej sily.
  • Hrozí, že niečo podobné môže nastať aj v Európe.
  • Trh práce na Slovensku čelí problému s nedostatkom pracovnej sily.
Ekonomika V roku 2024 môže vzniknúť recesia
V roku 2024 môže vzniknúť recesia. Zdroj: shutterstock.com/jira pliankharom/A Lot Of People
BitmarketsBitmarkets

Na základe najnovších údajov o prepúšťaní v USA má nastať v roku 2024 ekonomická recesia. Navyše, inflácia je stále vzdialená od inflačného cieľa 2 %, čím sa tlak na menový systém stupňuje. Zásadnou zmenou je aj počet nových pracovných miest, ktoré až dvojnásobne prekonali očakávania, uvádza Finbold.

Podľa trhu práce v USA nastane recesia

Na finančnom trhu v USA sa v januári objavilo 353 000 nových pracovných miest oproti predpokladaným 187 000. Údaje o prepúšťaní navyše signalizujú, že niečo nie je s trhom práce v poriadku. Za mesiac január došlo v USA k rekordnému zníženiu pracovnej sily a bolo prepustených 82 000 ľudí. Ide o druhý najhorší údaj od januára 2009, kedy svet čelil finančnej kríze.

Podľa The Kobeissi Letter bolo ohlásených v roku 2024 už 100 000 prepúšťaní. Viedla spoločnosť Twitch, ktorá za posledné 3 mesiace prepustila až 35 % pracovnej sily. Nasledoval Hasbro s 20 % a Spotify so 17 %. V popredných priečkach sa nachádzajú aj firmy ako Levi’s, Zerox, Qualtrics, Wayfair, Duolingo, Washington Post a Snapchat.

Doteraz bola ekonomika v situácii, kedy síce makroekonomické údaje naznačovali recesiu, no trh práce bol stabilný a silný. Tieto najnovšie údaje ale ukazujú, že nastala zmena. A aj keď údaje sú zamerané na ekonomiku USA, tento trend by sme mali brať ako varovný signál, že niečo podobné môže nastať aj v Európe.

Je dosť možné, že trh práce naplno pocíti vplyv recesie až s časovým oneskorením. Spúšťačom môže byť zrejme rekordné znehodnotenie peňazí na celom svete. Navyše, v poslednom roku došlo k extrémnemu rastu úrokových sadzieb, ktoré sú typickým znakom spomalenia hospodárskeho rastu.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Trh práce na Slovensku

Zaujímavý vývoj na trhu práce môžeme sledovať aj na Slovensku. Zamestnancov je čoraz menej a spôsobuje to hneď niekoľko faktorov. Na jednej strane sú to zvýšené odchody do predčasného dôchodku a na druhej strane sa časť zamestnancov presunula medzi živnostníkov.

Celkovo majú ale zamestnávatelia problém obsadzovať pracovné pozície. Zvyšujúci sa vek obyvateľstva okráda pracovný trh o ekonomicky aktívnych ľudí. A aj zo zmenšujúcej sa skupiny ekonomicky aktívnych ľudí sa čoraz viac rozhoduje pre prácu v zahraničí. Zamestnávatelia preto musia zvyšovať platy a zaujať uchádzačov rôznymi benefitmi. Ponuka totiž značne prevyšuje dopyt.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovenskí zamestnanci si čoskoro prilepšia. Ministerstvo chystá vyššie príplatky

txbCrypto All Stars mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.