V roku 2020 krachuje viac firiem, ako počas finančnej krízy 2009

BitmarketsOkazio mobil

Informačný portál Bloomberg včera ohlásil, že za posledný týždeň skrachovalo ďalších 13 amerických firiem z kapitálom väčším než $50 miliónov.

Za tento rok už skončilo 117 veľkých hráčov, čo je viac než počas poslednej veľkej krízy v roku 2009. Oproti minulému roku počet krachov vzrástol o 50% a očakávame, že mnoho ďalších firiem bude nasledovať. Hlavne v oblasti energetiky.

US-Bankruptcies-BloombergZaujímavé je, že počas tejto krízy krachuje rekordne veľa zdravotníckych firiem. Niekto by si možno myslel, že zdravotníctvo bude z pandémie koronavirusu profitovať.
No opak je pravdou.

Iste si pamätáte mená niekoľkých veľkých korporácii, ktoré v poslednej dobe neslávne skrachovali. Hertz, J.C.Penney, Neiman Marcus…

Analýza drahých kovov – Striebro sa chystá na prerazenie, zatiaľ čo zlato váha

Najviac v USA krachujú malé podniky

Tieto čísla sa však nemôžu porovnávať s množstvom malých firiem, ktoré v posledných mesiacoch skončili. Oproti minulému roku krachuje o 50% viac firiem.

Americké súdy za posledný mesiac zaznamenali 722 firiem, ktoré požiadali o ochranu podľa článku 11 kvôli insolvencii – medziročný nárast o 48%. Pre porovnanie, v máji 2019 to bolo 487, čo je tiež veľmi vysoké číslo.

Zatiaľ padajú iba firmy, ktoré boli už pred krízou slabé. To nemusí byť nutne zle, pretože trh sa prečistí, no musíme počítať so zvýšenou nezamestnanosťou. No ak budú problémy kvôli koronavirusu pokračovať, môžeme počítať s ďalším prepúšťaním.

Je nutné dodať, že všetky stále viac firiem bankrotuje aj napriek bohatým stimulačným balíčkom od americkej vlády a FEDu.

FED bude pravdepodobne aj po skončení krízy neobmedzene tlačiť doláre

Akciové trhy reagujú všelijako, no dole sa im nechce

Akciové indexy na tieto znepokojivé správy veľmi nereagujú a ako môžeme vidieť na priloženom grafe, za minulý týždeň, kedy krachlo 13 veľkých firiem, dokonca rástli. Najmä NASDAQ Composite, ktorý minulý týždeň uzavrel na najvyššej hodnote v histórii a včera dokonca vytvoril nové historické maximum.

Reakcie akciového trhu však nedávajú zmysel dlhodobo, no počas tento krízy je to jasne viditeľné.

Akciové indexy sú totiž manipulované neustálym tlačením inflačných dolárov, ktoré už mimochodom vstupujú do obehu a znehodnocujú výplaty a úspory obyčajných ľudí. Fed nové doláre posiela veľkým americkým bankám, ktoré následne investujú do akciových trhov a tým ich opticky udržiavajú v rovnováhe. A zatiaľ čo bohatí bohatnú, svet normálnych ľudí sa pomaly rozpadá.

Svedčia o tom aj rekordne vysoké vklady v amerických bankách. Vytlačené peniaze sa dostávajú do obehu:

Rekordné vklady v amerických bankách – Kde sa nabralo toľko nových peňazí?

Zdroj:
ccn.com

txbtxb