V októbri bolo hacknutých najviac kryptomien v roku 2022, krádeže masívne stúpajú!

Novinky Hackovanie je čoraz populárnejšie
Hackovanie je čoraz populárnejšie. Zdroj: Shutterstock.com/Sergey Nivens
Okazio PCBitmarkets

V októbri bolo ukradnutých zatiaľ najviac peňazí z kryptomenového trhu v roku 2022, pričom prešla iba polovica z tohto mesiaca. Bolo ukradnutých už vyše 718 miliónov dolárov a celková ukradnutá hodnota (TVL) prekonala aj hodnotu z marca 2022. Zdá sa, že hackovanie je čoraz lákavejšie a populárnejšie.

Všimnite si, že celá táto ukradnutá suma počas mesiaca október pochádza z niekoľkých rôznych protokolov DeFi. Spoločnosť Chainalysis zaoberajúca sa analýzou blockchainu uviedla, že po štyroch nedávnych hackoch je teraz október mesiacom číslo jeden z hľadiska ukradnutej celkovej sumy. Spomenutých 718 miliónov bolo ukradnutých z protokolov DeFi cez 11 rôznych hackov.

Chainanalysis navyše dodáva, že takýmto tempom rok 2022 prekonaná aj ten predošlý. 2021 je zatiaľ rokom, keď bolo ukradnutých najviac peňazí z kryptomien. V 2022 sa zatiaľ podarilo hackerom ukradnúť už vyše 3 miliardy dolárov v 125 rôznych hackoch.

Hacknuté sumy podľa rokov

Hacknuté sumy podľa rokov. Zdroj: Chainanalysis

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Najviac hacknuté sú DeFi protokoly

Kryptomenový trh vždy čelil hackerom, no za posledné roky je ukradnutých prostriedkov čoraz viac. Odkedy sa na trhu objavilo DeFi, hackovanie začalo eskalovať. S tým sa zmenila aj povaha hackov, keďže v roku 2019 boli najzraniteľnejšie práve centralizované burzy. Potom sa hackeri začali zaujímať skôr o DeFi protokoly, ktoré sa stali najväčšími obeťami podvodov.

Mosty so skríženými reťazcami (tzv. cross-chain bridge) sú hlavným cieľom hackerov. Tento mesiac boli hacknuté 3 mosty, z ktorých bolo ukradnutých 600 miliónov dolárov, čo predstavuje až 82 % z celkovej ukradnutej sumy z októbra a 64 % z celoročnej sumy.

Hackerom sa taktiež podarilo ukradnúť 100 miliónov dolárov v tokenoch BNB, ako sme vás nedávno informovali. Podvod bol uskutočnený prostredníctvom krížového reťazca, ktorý spája BNB Beacon Chain (BEP2) a BNB (BEP20 alebo BSC).

Zdá sa, že sektor DeFi má vážne problémy s hackovaním a zlodeji dokážu využiť slabiny v oblasti bezpečnosti a štruktúry. Pokiaľ používate DeFi protokoly, buďte nanajvýš opatrní.

Mohlo by ťa zaujímať: V zdanení kryptomien sa na Slovensku črtajú veľké zmeny. Čo má priniesť zmena zákona?

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.