V akom stave je najväčšia kryptomenová burza sveta – hrozí jej pomalý zánik?

Novinky Hrozí burze Binance zánik?
Hrozí burze Binance zánik? Zdroj: shutterstock.com/Artit Wongpradu/Aleksandr Khmeliov
Best Wallet PCBest Wallet mobil

Binance si získala najväčšiu popularitu v roku 2017. Hneď po vzniku počet používateľov burzy začal rapídne rásť. Iba za 6 mesiacov sa čínska burza stala najväčšou na svete. Svojimi lacnými poplatkami a jednoduchým používateľským rozhraním dobili v rekordnom čase kryptomenový svet a podmanili si celú komunitu.

V období od roku 2017, až po 2021 boli najstabilnejšou a najviac dominantnou kryptomenovou burzou na svete. Počas leta 2021 im hrozilo odobratie licencie v USA, Veľkej Británii, Kanade, Japonsku, Thajsku a Kajmanských ostrovoch. Aby vyhoveli požiadavkám regulátorov, v auguste 2021 rozhodli o povinnom zavedení KYC, ktoré nadobudlo platnosť o 2 mesiace neskôr.

Po páde FTX sa rozhýbali ľady

Zatiaľ, čo majiteľ burzy FTX obviňuje majiteľa Binance z pádu jeho burzy (keďže ako investor opustil ich vlastnú kryptomenu a predaj oznámil na Twitteri), tak majiteľ burzy Binance, podľa našich zdrojov obviňuje majiteľa burzy FTX. V dôsledku dobrých kontaktov Samuel Bankman-Fried mal údajne lobovať u vysoko postavených regulátorov a politikov, aby pritlačili na burzu Binance. A to či už v rámci tvrdých nariadení alebo aj požadovania povinného KYC na najväčšej kryptomenovej burze sveta. V dôsledku toho veľa obchodníkov odišlo na iné, konkurenčné burzy.

Do hry Samuel Bankman-Fried, ktorý bol v závere minulého roka zatknutý, už vstúpiť nemôže. Jeho burza skončila s veľkými dlhmi ku klientom a na kryptomenový trh si okamžite po páde posvietili regulačné orgány.

SEC zasahuje v kryptomenovom svete

SEC zasahuje v kryptomenovom svete. Zdroj: shutterstock.com/Tada Images

Americká komisia pre cenné papiere a burzy okamžite stopla pre všetky kryptomenové burzy pôsobiace v USA službu zhodnocovania kapitálu (staking). Nariadenie sa dotklo hlavne búrz Coinbase a Kraken. Ešte horšie následky regulačného tlaku pocítila burza Binance.

Koniec stablecoinu BUSD?

BUSD alebo aj Binance USD je stablecoin, ktorého hodnota je viazaná ku hodnote amerického dolára. Pre kryptomených investorov sa stablecoiny kvôli prenosnosti na kryptomenovú peňaženku oplatí viac používať ako bežné fiat meny typu euro a dolár. Preto BUSD patril a stále patrí s ostatnými stablecoinami ku dôležitým prostriedkom kryptomenových investorov.

Po regulačnom zásahu zo strany SEC na spoločnosť Paxos, ktorá razila kryptomenu BUSD musela byť zastavená podpora. A je teraz na burze Binance, či nájde nového emitenta. V opačnom prípade môžeme očakávať, že Binance môže o niekoľko mesiacov skončiť podporu a všetky mince zlikviduje.

Najväčší regulačný zásah SEC-u proti kryptomenám

SEC tento mesiac vzniesla 13 obvinení proti Binance a jej zakladateľovi, Changpeng Zhaovi, za prevádzkovanie neregistrovaných búrz a skresľovanie obchodných kontrol. Na opačnej strane riaditeľ burzy sa obhajuje, že nič neporušil. Na jeho stranu sa pridali aj kritici súčasných regulačných nariadení v USA. Kryptomeny doteraz nie sú jasne klasifikované ako cenné papiere, prípadne komodity.

To spôsobuje veľký chaos a možnosť regulátorom v krajine prakticky podať žalobu na akúkoľvek kryptomenu alebo burzu.

Čo hrozí burze Binance?

Napriek veľkým regulačným zásahom a žalobám je Binance najďalej najväčšia kryptomenová burza. A to hlavne preto, lebo ostatné konkurenčné burzy do niekoľkých mesiacov musia zavádzať podobné opatrenia.

Napríklad povinné overenie identity (KYC) zaviedla nedávno aj konkurenčná futures burza Bybit. Od vzniku bitcoinu nie je kryptomenový svet regulovaný a pre regulačné úrady navyše nezaujímavý. Krach veľkej burzy FTX spôsobil, že SEC začala rozdávať pokuty a žalobami trestať každú chybu.

Je málo pravdepodobné, že kryptomenový svet zanikne alebo bude zakázaný. Súčasný smer ale ukazuje, že kryptomenové spoločnosti to budú mať stále ťažšie. A uspejú dlhodobo iba tie, ktoré sa budú vedieť podriadiť novým reguláciám a budú mať dostatočné kvalitný tím na to, aby sa dokázal prispôsobiť zmenám.

Prečítaj si aj: Warren Buffett strojnásobil investíciu za 3 roky. Do čoho investoval?

Catslap PC banerCrypto All Stars mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.