Počas pandémie koronavírusu ceny nehnuteľností rástli závratným tempom. Takýto rast bol dlhodobo neudržateľný a počas posledného roka ceny ustupujú. Cenový prepad sa však podľa správy denníka Pravda preklopil do realitnej krízy, ktorá sa začala vo Švédsku. Ceny nehnuteľností klesli od svojho vrcholu už o viac ako 20 %.
Opakujú sa vo Švédsku 90. roky?
Švédsky trh s nehnuteľnosťami negatívne ovplyvňujú vysoké dlhy, rastúce úrokové sadzby a slabý ekonomický rast. Realitné firmy sú zaťažené dlhom, ktorý vznikol v období nízkych úrokových sadzieb a sú pod prísnym dohľadom. Švédsko údajne uplatní rovnaké opatrenia ako v 90. rokoch, keď praskol trh s nehnuteľnosťami. Banky vtedy zabavili obrovské množstvo nehnuteľností, ktoré predstavovali zábezpeku za úvery na bývanie.
Švédi sú dokonca dvakrát viac zadlžení ako Nemci alebo Taliani. Zadlženosť domácností v kombinácii s cenovým prepadom spúšťa lavínu realitnej krízy. Ekonómovia začínajú diskutovať o tom, že Švédsko môže byť prvou európskou krajinou, ktorá spustí dominový efekt v rámci celej Európy.
Ceny nehnuteľností na Slovensku budú aj naďalej klesať
Na Slovensku je zatiaľ situácia podstatne pokojnejšia. Trh nehnuteľností hľadá dno a ceny klesli už na úroveň z roku 2021. V lete v roku 2022 došlo k citeľnému ochladeniu na trhu a rast dosiahol svoj vrchol. Podľa údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS), sa ale ceny nehnuteľností na Slovensku zvýšili za posledných 5 rokov až o 100 %. Je preto zrejmé, že po takomto raste musela bublina prasknúť.
Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň opäť zvyšovala úrokovú sadzbu, ktorá dosahuje už 4,25 %. Navyše, svoju politiku nemieni zmeniť ani v blízkej budúcnosti, kým nedosiahne inflačný cieľ 2 %. Pre nehnuteľnosti to znamená, že ceny budú pokračovať v poklese aj počas druhého polroku 2023.
Novovytvorené úvery na bývanie v eurozóne boli za prvých päť mesiacov tohto roka o viac ako 60 % nižšie ako minulý rok. Ide o rovnaký trend v rámci celej Európy. Realitná kríza vo Švédsku by ale mohla preniknúť aj do ďalších krajín. Najhorúcejším adeptom je Nemecko, od ktorého je slovenská ekonomika vysoko závislá.
Mohlo by ťa zaujímať: Slováci si nemôžu dovoliť vlastné bývanie ani napriek prepadu cien nehnuteľností
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.