Ochrany vkladov v banke sú ohrozené
Ochrany vkladov v banke sú ohrozené. Zdroj: shutterstock.com/Neirfy/FOTOGRIN

Ochrana vkladu v amerických bankách je stanovená na 250 000 dolárov. V prípade pádu väčšej banky ktorá má vysoké vklady od veriteľov to môže predstavovať vážny problém. Americkí predstavitelia, podľa cointelegraph.com, údajne začali skúmať možnosť navýšenia ochrany vkladu.

Prečo je dôležité chrániť vklady klientov bánk?

Po krachu Signature Bank a Silicon Valley Bank sú ohrozené vklady desiatok tisíc veľkých klientov a menších bánk, ktoré tu mali vklady. FDIC umožňuje každému klientovi vyplatiť „odškodné“ do maximálne 250 000 dolárov. Pokiaľ skrachuje veľká banka a menší klienti tu majú vklady v hodnotách niekoľko miliónov či dokonca miliárd, tak sa nedostanú ku väčšine svojich peňazí. Prípadne budú nútení čakať niekoľko rokov, kým sa banka zlikviduje a vyplatia sa veritelia.

Švajčiarska banka Credit Sussie práve na krachy ďalších, menších spoločností, kde mala svoje vklady, doplatila. V dôsledku toho im chýba likvidita a dokonca hrozí potenciálny krach. Podobný domino efekt hrozí aj po krachu 2 veľkých bánk. Problém sa začína prenášať aktuálne na menšie banky a spoločnosti, ktoré sa nevedia dostať ku prostriedkom. A tie pokiaľ rovnako oznámia koniec, tak sa bude prenášať ďalej a ďalej, ako v roku 2008.

Investori z menších bánk si začali presúvať peniaze do väčších, ktoré sú bezpečnejšie. To môže spôsobiť ešte väčší problém. Pretože sa prehĺbi problém s likviditou.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Čo môžeme očakávať?

Organizácia Mid-Size Bank Coalition of America vyzvala na dočasné, 2 ročné zrušenie 250 000 dolárového stropu, kým sa situácia nestabilizuje. Americkí predstavitelia taktiež údajne začali skúmať možnosti zrušenia stropu.

Americká centrálna banka zároveň, ako sme informovali, pripravila takmer 200 miliardový záchranný balík, ktorý posiela do obehu na záchranu Signature Bank a Silicon Valley Bank.

Prečítaj si aj: Sme svedkami počiatku hyperinflácie – peniaze nemajú žiadnu hodnotu