NVIDIA podporuje startup pracujúci s ľudskými emóciami

  • NVIDIA podporuje spoločnosť, ktorá je na vrchole súčasného vývoja umelej inteligencie.
  • AI zasahuje do ľudských životov podstatným spôsobom.
  • Dokáže vytvoriť veľmi ľudsky pôsobiacich avatarov.
Novinky NVIDIA podporuje zaujímavý projekt
NVIDIA podporuje zaujímavý projekt. Zdroj: shutterstock.com/Below the Sky/TSViPhoto
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Spoločnosť Synthesia, podporovaná spoločnosťou Nvidia, nedávno predstavila novú technológiu v oblasti umelej inteligencie. Ide o Expressive Avatars.

Aplikácia umožňuje avatarmi vyjadrovať ľudské emócie a pohyby. AI tak vstupuje do oblasti, ktorá bola doteraz vyhradená iba ľuďom. Môže ísť byť podstatný zlom v samotnom chápaní umelej inteligencie a jej možných implementácií do nášho života. Stiera sa rozdiel medzi človekom a umelou inteligenciou. Tento krok vnímame veľmi citlivo, sledujeme kroky uvedenej spoločnosti a všetky ďalšie súvislosti.

NVIDIA v oblasti emócií

NVIDIA podporuje spoločnosť Synthesia ekonomicky, ale aj prostredníctvom hardvéru. Patrí totiž k najpodstatnejším distribútorom inteligentných čipov, ktoré dokážu pracovať v oblasti umelej inteligencie. Práve to je dnes zlomovým momentom.

Existuje množstvo firiem, ktoré eventuálne dokážu v danej oblasti pracovať. Nie všetky však majú dostatočné hardvérové vybavenie na to, aby dokázali svoju formu umelej inteligencie vytrénovať tak, aby bola konkurencieschopná.

Hlavnou úlohou aplikácie je predovšetkým zlepšenie korporátnych prezentácií, marketingových aktivít a tréningových procesov. Vždy pri podobných projektoch existuje nejaký hlavný cieľ, ten je však potom transformovaný prostredníctvom skúseností používateľov. Reálne využitie sa teda ukáže až v praxi.

Avatary vytvorené touto technológiou sú schopné reagovať na textové pokyny a prejavovať správne faciálne vyjadrenia a tóny podľa aktuálneho emocionálneho stavu. Vďaka tomu môžu byť veľmi užitočné pri online komunikácii a pri vzdelávaní, kde je dôležité udržiavať ľudský aspekt interakcie. Už tu vidíme, že aplikáciu je možné využiť v omnoho širšom rozsahu, než bola pôvodne projektovaná.

Emócie a umelá inteligencia

Doteraz boli emócie špecifické len pre ľudský druh, v nižšej forme sme ich dokázali identifikovať u zvierat alebo u rastlín. Teraz však do tejto oblasti vstupuje aj umelá inteligencia. Môže ísť o najpodstatnejšiu zmenu v dejinách ľudstva.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Umelá inteligencia a emócie

Generatívna umelá inteligencia, akou je napríklad videogenerátor Sora od spoločnosti OpenAI, je často uznávaná za svoju schopnosť vytvárať realistické pohyblivé obrázky. Ale aj umelá inteligencia má svoje nedostatky, napríklad pri zobrazení ľudských končatín. To môže viesť potom k nesprávnemu zobrazeniu pohybov i reči. Zobrazenie tak nie je úplne dokonalé, čo je napokon aj vizuálne dobre vnímateľné.

Synthesia sa snaží tieto problémy riešiť vo svojej najnovšej verzii technológie, ktorá bola vyvinutá na základe skutočných ľudí čítajúcich scenáre vo svojom štúdiu. To umožnilo presnejšie zachytiť pohyby úst, ale tiež emócie, čím sa zvýšila presnosť a prirodzenosť vytvorených avatarov.

Už teraz sú avatary dostupné vo viac ako 130 jazykoch a ponúkajú možnosť generovania vlastných titulkov či dokonca klonovania hlasov používateľov. Testy avatarov však ukázali, že model v angličtine je najpokročilejší a pôsobí najviac humanoidne.

Tento startup, založený v Spojenom kráľovstve v roku 2017, dosiahol hodnotenie takmer 1 miliardy dolárov. Stáva sa tak tzv. jednorožcom. Medzi svojimi klientmi má viac ako polovicu spoločností z Fortune 100.

Synthesia sa zameriava na tvorbu ľudsky pôsobiacich avatarov pre obchodné využitie. Vyhýba sa tak priamej konkurencii s chatbotmi, ako je ChatGPT od OpenAI alebo chatbot Gemini od Google. Práve týmto spôsobom je spoločnosť jedinečná.

Mohlo by vás zaujať: Kryptonadšenci, pozor. Bratislava bude hostiť podujatie, na ktorom by ste nemali chýbať

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.