Umelá gravitácia na ceste k Marsu a SpaceX Starship – Ako na to?

0

O plánoch Elona Muska o ceste na Mars vieme už dlho. Tento bláznivý vizionár predstavil svoje plány stráviť dôchodok na červenej planéte pred viac než desiatimi rokmi. Ale ako sa tam dostať? 

Odpoveďou by mohla byť nová vesmírna loď – Starship – ktorej prototyp už prešiel prvými testami pristátia. Informovali sme o nich v tomto videočlánku (rozhodne odporúčame mrknúť na to parádne video).

Starship je skutočný obor, ktorý svojou veľkosťou prekoná aj staré americké raketoplány a bude schopná pristáť prakticky kdekoľvek v slnečnej sústave. To je síce všetko pekné, ale nemali by sme zabúdať na jednu dôležitú vec, ktorá je zdá sa, pri dlhodobých cestách vesmírom nutná. Hovoríme samozrejme o gravitácii.

Problémy v stave beztiaže

Pokusy s dlhodobým pobytom v prostredí mikrogravitácie na ISS jednoznačne ukázali, že ľudské telo na to nie je prispôsobené. V stave beztiaže degenerujú svaly (vrátane srdca), kosti a okrem iného sa tiež nenávratne poškodzuje zrak. Myšlienka života bez gravitácie možno na prvý pohľad vyzerá fajn, no realita je iná.

Rozoberali sme to aj v Gateway Series – našej sérii článkov o spoločnosti Gateway, ktorá stavia prvú rotujúcu vesmírnu stanicu na nízkej obežnej dráhe Zeme.

(článok pokračuje pod odkazom)

Von Braun Station – Prvý komerčný stavebný projekt vo vesmíre – Gateway series

Ako vytvoriť umelú stanicu na palube Starship?

Zdá sa, že na dlhších cestách k planétam slnečnej sústavy budeme potrebovať gravitáciu (alebo inú silu, ktorá nás udrží „pri zemi“. Najjednoduchší spôsob ako to dosiahnuť, je pomocou rotácie. Roztočiť jednu Starship ale nebude stačiť.

Objavil sa však zaujímavý návrh, ako pomocou troch Starship vytvoriť sústavu lodí, na ktorej by už tento spôsob vytvárania tiaže fungoval. Viac sa dozviete v priloženom videu (hore).

Čo pozerať ďalej?

Predstavenie Gateway foundation – Science Fiction skutočnosťou – Gateway series

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre