Európsky štatistický úrad dnes informoval o výške inflácie v eurozóne za mesiac september. Rast spotrebiteľských cien naďalej pokračuje a dosahuje nový rekord na hodnote 9,9 %, čo je len 0,1 % od dvojcifernej hodnoty, ktorej sa aj tak podľa analytikov nevyhneme.
Inflácia v eurozóne ďalej rastie
V auguste dosiahla inflácia v eurozóne výšku 9,1 % a naďalej sa udržiava v rastúcom trende. Podľa TASR však nárast v septembri odráža miernejšie tempo, ako sa pôvodne očakávalo. Pôvodne Eurostat pracoval s prognózou 10 %. V celej EÚ sa podľa štatistického úradu zvýšili spotrebiteľské ceny o 10,9 %. Aj keď ide o miernejší nárast v porovnaní s očakávaniami, stále je to pre štáty EÚ negatívna správa.
Úlohou Európskej centrálnej banky (ECB) je udržať cenovú stabilitu a infláciu na hodnote 2 %. To sa banke nedarí už niekoľko mesiacov a od cieľovej hodnoty je inflácia parabolicky vzdialená. Hoci ECB už zvýšila sadzby (27. júla a 14. septembra), výrazný vplyv to na rast inflácie doteraz nemalo. Vysvetlenie je potrebné hľadať v oneskorenej reakcii ECB na infláciu a odlišnej ekonomickej a geopolitickej situácii, ktorej Európa čelí pre vojnu na Ukrajine.
Predpokladaná výška inflácie v EÚ. Zdroj: tradingeconomics.com
Opäť bližšie k recesii
Nový údaj o inflačnom raste nie je len ďalším abstraktným štatistickým číslom. Pre spotrebiteľov v EÚ je signálom, že ECB nemá infláciu pod kontrolou a sadzby budú musieť ďalej v EÚ rásť. Na budúcotýždňovom zasadnutí ECB sa očakáva zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov, čo opätovne priblíži štáty EÚ k recesii. Už niekoľko mesiacov ekonomickí analytici varujú, že Európa skĺzne do recesie skôr, ako USA, kde na infláciu reagovali síce tvrdo, ale flexibilnejšie.
Jessica Hindsová zo spoločnosti Capital Economics pre agentúru Reuters povedala:
„Myslíme si, že niektoré ekonomiky vrátane Nemecka už klesajú, a očakávame, že eurozóna ako celok sa vo štvrtom štvrťroku dostane do recesie.”
Ekonomická situácia sa zhoršuje v Nemecku, v Taliansku, vo Francúzsku, Španielsku a vo Veľkej Británii, ktorá ale nie je súčasťou EÚ.
Čítaj ďalej: 4 dôvody, prečo by vás mali trápiť zvyšujúce sa úrokové sadzby