U tohto lekára už čoskoro zaplatíte viac. Štát ruší Slovákmi milovaný benefit

  • Návšteva zubára bude od 1. mája o niečo drahšia.
  • Slováci totiž prídu o benefity, ktoré im poskytovali zdravotné poisťovne.
Ekonomika Štát ruší Slovákmi milovaný benefit zdravotných poisťovní
Štát ruší Slovákmi milovaný benefit zdravotných poisťovní. Zdroj: Unsplash/Christian Erfurt, CDC
BITmarkets BITmarkets

Portál aktuality.sk informuje o tom, že benefit, ktorý ponúkajú slovenské zdravotné poisťovne, v máji končí. Mnohých Slovákov táto správa nepoteší, pretože benefit im za ostatné roky ušetril hromadu peňazí.

Konkrétne ide o príspevky na zubné ošetrenia. S touto informáciou prišlo ministerstvo zdravotníctva. Rezort tvrdí, že ide o formu šetrenia peňazí. Ošetrenia u zubných lekárov si tak pacienti budú môcť dať preplatiť len do 30. apríla 2024. 

Ak sa to pokúsia urobiť neskôr, poisťovne im zákroky už neuhradia. Podľa ministerstva zdravotníctva by mali byť našetrené peniaze využité na úhradu potrebnej ambulantnej starostlivosti.

Slováci u zubárov zaplatia viac

Benefit, ktorý ponúkajú zdravotné poisťovne, končí. Slováci tak u zubných lekárov nechajú peniaze za služby, ktoré im preplácala poisťovňa.

Dôvod je jasný

Zuzana Dolinková, ministerka zdravotníctva, uviedla, že edukčaný potenciál zvyšovania preventívnych prehliadok prostredníctvom zubného benefitu sa vyčerpal. V dôsledku toho je potrebné prehodnotiť ho a nájsť nové formy výhod, ktoré sa tiež zamerajú na prevenciu.

Záujem o prevenciu sa na Slovensku zvýšil po tom, čo poisťovne podmienili vyplácanie príspevkov absolvovaním prehliadok u všeobecného lekára, zubára či gynekológa.

K veci sa vyjadrila aj výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní SR Dajana Petríková.

„Je zrejmé, že zubný benefit naplnil svoj účel a jeho potenciál ďalej zvyšovať účasť na preventívnych prehliadkach sa už vyčerpal,” uviedla s tým, že každá zo zdravotných poisťovní však pracuje na príprave nových benefitov, ktoré poistenci určite ocenia.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Začína sa veľké šetrenie

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo začiatkom roka plánované šetrenie a diskutovalo sa aj o výhodách zdravotných poisťovní, ktoré čerpajú finančné prostriedky z rovnakého zdroja ako zdravotná starostlivosť, teda zdravotných odvodov a platieb zo štátneho rozpočtu za poistencov.

Konkrétne výhody, ktoré sa zrušia, však doteraz neboli jednoznačne určené. Plánovaná úspora na tejto úrovni predstavuje 32 miliónov eur.

Okrem finančnej podpory pre zubárov poskytujú poisťovne aj príspevky na umelé oplodnenie, dychové monitory pre novorodencov a očkovania. V tejto kategórii sa tiež nachádzajú zľavy v rôznych internetových obchodoch, fitnesscentrách a špecializovaných zariadeniach.

Zdravotná poisťovňa Union už od roku 2018 poskytuje príspevok na zubné ošetrenia. Hovorkyňa Kristína Balúchová uviedla, že odvtedy ho dostalo 194-tisíc poistencov.

„Vzhľadom na aktuálne obmedzené financovanie zdravotníctva súhlasila Union s revíziou benefitov navrhnutou Ministerstvom zdravotníctva SR,” dodala, pričom upozornila, že ostatné výhody zostávajú v platnosti.

Nie všetky benefity majú podľa hovorcu poisťovne Dôvera Mateja Štepianského priamy finančný vplyv na rozpočet. Najpopulárnejším benefitom bol príspevok na zubné ošetrenia. V roku 2023 poisťovňa schválila 536-tisíc žiadostí v celkovej hodnote viac ako 15 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať: Parlament chce obmedziť predaj týchto populárnych nápojov. Skupinu Slovákov by to nepotešilo

Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.