Trhová analýza [15.7.2017] – KrypTobogán

Analýzy Bitcoin čaká pokles
Bitcoin čaká pokles. Zdroj: shutterstock.com/Manuchi
BitmarketsKvakomat mobil

Po čiernom utorku čierna sobota? Zdá sa, že áno. Dnešok síce ešte neskončil, ale záplava červenej na stránke coinmarketcap.com, zdá sa, zasiahla úplne všetko. Dokonca aj Bitcoin sa už dostal do dvojciferného pádu.

Situáciu dobre vystihuje nadpis dnešnej analýzy – KrypTobogán. Už niekoľko týždňov sa vezieme na tobogáne a nikto nevie, kde bude jeho dno. Môžeme však aspoň polemizovať o dôvodoch. Tých je neúrekom… Situáciu sme celkom dobre popísali v našom minulom článku. Dnes by sme k nim chceli pridať ešte jeden: ICO.

graf 15.7.2017 kryptobogan


ICO

ICO (Initial Coin Offering), je krypto-analógia IPO zo sveta akcií. Ide v podstate o predaj kryptomeny predtým, než príde na burzu. Firmy týmto spôsobom zbierajú peniaze, ktoré následne používajú na ďalší vývoj meny, pumpovanie jej ceny… Problém je v tom, že peniaze sa zbierajú vo forme Bitcoinov a Etherea. Takmer každý týždeň svet obletia správy o novom rekordnom ICO-e. Ľudia sú ochotní dať za takéto pochybné mince desiatky miliónov dolárov. O jednom obrovskom ICO-e sme písali včera.

Firmy takto môžu získať naozaj nezanedbateľné čiastky. O tie, samozrejme, nechcú prísť, takže ak na trhu začne narastať nervozita, jednoducho vyzbierané coiny vymenia za doláre. Väčšina firiem sa pritom svojich zdrojov nevie/nechce zbaviť potichu. Naopak, nevadí im, ak trh vezmú so sebou. Nezanedbateľná časť ICO sú podvody, prípadne ich robia firmy, ktoré vedia veľa o marketingu, ale málo o kryptomenách. Takéto, ehm, podniky, samozrejme na burze neprežijú ani mesiac. Ale to nevadí, veď mali rekordné ICO a majitelia si už kúpili súkromné lietadlo!


Ethereum je skvelá platforma pre ICO. Prečítajte si o ňom v našom článku.


Nie každé ICO je podvod. Niektoré technológie sú naozaj perspektívne a občas sa skutočne oplatí investovať do kryptomeny, ktorá nie je na burze. Väčšina ľudí to však nechápe. Súčasná situácia veľmi pripomína dobu pred prasknutím dotcom bubliny. Na začiatku tisícročia všetci tlačili peniaze do internetových firiem. Nezaujíma ma, čo daná firma robí. Hlavne, že mám tisíc akcií, ktoré v prvý deň na burze predám za dvojnásobok počiatočnej ceny.

Keď som o tomto prístupe počul pred niekoľkými mesiacmi, neveril som vlastným ušiam. Ako môže byť niekto tak sprostý? Cena akcií na burze predsa úzko súvisí s úspechom danej firmy na trhu. Vymeňte však slovo akcia za coin, IPO za ICO, pridajte štipku Blockchainu, nekvalitne navrhnutý smart-kontrakt, lyžičku šikovného marketingu a banda krypto-idiotov vám dá sto miliónov. A nikoho nezaujíma, či vôbec máte nejakých programátorov.

Odporúčame, prečítať si náš článok: ICO – Ako legálne okradnúť ľudí

Wallstreetpepe PC banertxb