Trhová analýza [11.7.2017] – Dnešný prepad a jeho dôvody

Analýzy Prepad a jeho dôvody
Prepad a jeho dôvody zdroj: shutterstock.com/Autor: Skorzewiak
Freedum fighters PCBitmarkets

A je to tu. Dnes sa Európa zobudila do krásneho, červeného rána. Včera sme v článku spomínali červené more, dnes to je červená tsunami. Väčšina kryptomien išla dole o desiatky percent na čele s… no so všetkými. Jedine Bitcoin sa (zatiaľ) ešte drží v jednociferných záporných číslach.

Pre lepšie ilustrovanie súčasnej situácie sa poďme pozrieť na tabuľku sedemnástich najhodnotnejších kryptomien. Za pozornosť stoja hlavne posledné tri stĺpce. Tie predstavujú zmenu hodnoty za poslednú hodinu, posledný deň a týždeň.

tabulka 11.7.2017

Červená tsunami prevalcovala všetkých bez rozdielu. Môžeme len hádať či sme už narazili na dno. Jedno je však isté. Dnešok bude škaredý a trh sa z neho tak skoro nespamätá. Poďme sa teda pozrieť na možné dôvody súčasnej situácie.

Pred tým však ešte spoločný graf všetkých kryptomien, ktorý dobre ilustruje šialený kolaps trhu.

prepad 11.7.2017

Veľké zvieratá vyberajú zisky

Od začiatku roka väčšina kryptomien výrazne zvýšila hodnotu. Môžeme teda predpodkladať, že veľa ľudí na tak prudkom (Ethereum poskočilo o tisíce percent) raste poriadne zarobilo. Ak by niekto šikovne zainvestoval napríklad milión eur, dnes by už mohol mať aj desaťkrát viac. Premeniť však tak veľkú sumu späť na fiat nie je vôbec jednoduché. Ak svoje zisky začalo vyberať hneď niekoľko takýchto “veľrýb” môže s toho byť pekný prepad. Následná panika potom donúti vyberať viac a viac ľudí… A máme tu dnešnú situáciu.

Útok bánk a štátov, ktoré sa boja zmeny status quo

Bitcoin, a spolu s ním všetky ostatné kryptomeny, ponúkajú alternatívu k peniazom. Nejde iba módny výstrelok internetovej spoločnosti. Ide o seriózny pokus o nahradenie fiat peňazí niečím trvalejším. Skutočný úspech kryptomien by pravdepodobne znamenal zmenu súčasného status quo, zmenu ekonomického modelu celej planéty, odobral by moc z rúk vlády a dal by ju občanom planéty Zem. Peniaze znamenajú všetko, priatelia. Kto ich ovláda, vyhral hru zvanú život. Stačí sa pozrieť na USA, ktoré z domimancie doláru profitujú desiatky rokov.

Bublina praská

O tom, že súčasný stav trhu s kryptomenami je mierne nafúknutá bublina, sa nemožno hádať. Tak bláznivý rast predsa nemohol byť udržateľný. Hlavne Ethereum v posledných mesiacoch vykazovalo podozrivo vysoké zvyšovanie ceny. To rozhodne nemohlo zrkadliť jeho skutočnú hodnotu. Oveľa pravdepodobnejšie je, že sa spolu s ďalšími veľkými kryptomenami stalo obeťou oportunistov, ktorí sa chceli iba nabaliť a skutočnej hodnote kryptomien vôbec nerozumejú.

Butterfly efekt

Prvý dôvod, ktorý veľa ľudí napadne, je efekt motýlích krídel. Je známy hlavne z vedecko fantastickej literatúry, v ktorej hlavný hrdina cestuje do minulosti a jeho znadlivo zanebdateľný zásah do prírody spôsobí drastickú zmenu budúcnosti. Alebo inak, aj mávnutie krídel motýľa môže spôsobiť hurikán (metaforicky). Rovnako aj zdanlivo nedôležitá zmena kurzu niekedy včera okolo obeda mohla spôsobiť dnešný dump.

Za prepad môže SegWit

Ak nie ste oboznámený so SegWitom, prečítajte si o ňom a a jeho temnej stránke v našom článku.

Je možné, že súčasný chaos spôsobuje nadchádzajúca aktualizácia Bitcoinu? Je možné, že všetko kvôli nej šialene rýchlo padá? Že veľké ryby vyberajú svoje peniaze, že prepuká panika? Samozrejme, že je to možné! Vlastne je to veľmi pravdepodobné.

Bitcoin už niekoľko mesiacov zaznamenával problémy so škálovaním. Práve to sa SegWit snaží vyriešiť. Ide však o relatívne veľkú zmenu. Nie je úplne jasné, či bude po prechode na nový protokol všetko fungovať. Iste, je to soft-fork (zatiaľ), ale v kóde sa môže vyskytnúť neočakávaná chyba. A čo ak si ju ako prvý všimne nejaký hacker? Ten potom vykradne všetky Bitcoin peňaženky a všetko padne na nulu! Prídeme o miliardy dolárov!

Alebo aj nie. Podobné myšlienky sú dosť iracionálne. Na SegWit-e pracuje skupina šikovných ľudí, všetko sa dôkladne testuje a v prípade problémov je vždy možný fallback na starý protokol. Ale predstavte si, že ste do Bitcoinu investovali milióny eur. Určite by ste boli veľmi opatrní a je lepšie prechodne ho vymeniť za eurá, ako všetko stratiť.

Podobné myšlienky behajú hlavou mnohých veľkých investorov. Niekoľko z nich sa možno rozhodlo predať časť svojích úspor (viď dôvod č.1). To možno využili organizácie, ktoré chcú kryptomeny potopiť (viď dôvod č.2). Všetko naštartoval nenápadný prepad na nejakej burze (č.3) a ničomu nepomôže fakt, že hodnota väčšiny kryptomien je dnes poriadne nadhodnotená (č.4).

Celkom šikovný pacing, či nie?

SegWit sa oficiálne začne používať 1.8.2017. To je dátum, kedy bude veľa ľudí nakupovať a trh pravdepodobne poriadne vystrelí (nás nezávislý názor)

Kvakomat PC bannertxb