Trhová analýza [10.7.2017] – Škálovanie Etherea je na hovno?

0

Druhý júlový týždeň začal v znamení červenej. Padá všetko od hora až dole. Červené more najviac zalialo Stratis, ten stratil až 30% hodnoty a z prvej desiatky padl na 14. miesto. S najväčšou pravdepodobnosťou sa čoskoro vráti  na pôvodnú hodnotu.

Poradie TOP 10 najhodnotnejších kryptomien sa nám poriadne zamiešalo, i keď v tejto konštalácii pravdpeodobne nevydrží príliš dlho. Prvých osem miest sa nezmenilo, no na deviate sa prebojovalo Monero a desiatu priečku objíma nováčik EOS. V tesnom závese za ním je Bitshares.


Krátke správy

ethereum

Škálovanie Etherea je na hovno? – reaguje zakladateľ Vitalik Buterin

Otec Etherea Vitalik Buterin dnes na Reddite zverejnil príspevok, v ktorom reagoval na kritiku svojho vynálezu – Etherea. Vytvoril tak…. nedôležitú chvíľkovú senzáciu, ktorú si dovolíme vynechať. V prípade záujmu pridávame odkazy:

Jeho reakcia však vrhá zaujímavé svetlo na Ethereum ako celok.


Pre pochopenie prispevku odporúčame prečítať si náš článok o Ethereu a Blockchaine


Vitalik Buterin nevšedným spôsobom reakoval na sedem hlavných problémov celej platforrmy:

  • Škálovanie je na hovno, ETH Blockchain vo svojej podstate závisí na bottleneckoch (efekt hrdla fľaše), kde každý node musí spracovať všetky inštrukcie.
  • Sieť je extrémne náchylná na zneužitie. Stačí, aby sa objavil hráč, ktorý bude mať viac výkonu ako zvyšok siete dokopy a môže vytvoriť útok, z ktorého sa platforma nikdy nespamätá. Už 25 – 33% celkového výkonu siete v rukách jednotlivca umožňuje sebeckú ťažbu bez vytvárania hodnoty.
  • Súkromie je na hovno.
  • Pre obyčajných užívateľov je náročné vlastniť veľké množstvo etheru bez hrozby, že im bude odcudzený (napríklad pomocou krádeže privátneho kľúča)
  • Ekonomika Etherea nepodporuje dobrú „úložnú hygienu“. Je tu nedostatočná motivácia na „upratovanie za sebou“ tzn. bežný smart kontrakt ani zďaleka nie je efektívny, čo zaťažuje ETH Blockchain.
  • Veľa malých technických „neefektívností“ v ETH kóde
  • Pre obyčajného užívateľa je náročne zistiť, či kontrakty, ktoré využívajú, robia to, na čo sa hrajú, alebo či sú zraniteľné voči útokom hackerov

Otec Etherea svoju reakciu zverejnil formou dialógu. Vtipne tak zmietol zo stola kritiku ľudí, ktorí tvrdia že Turingovo kompletný Blockchain je nepraktícký, že Ethereum sa nedá poriadne škálovať, že nie je paralelizovateľné, že smart kontrakty sú hlúposť, že Bitcoin Blockchain zvládne všetko, čo vie Ethereum…

Kritiky je veľa a je opodstatnéná. Je dôležité rozoznať, čo je v súčasnosti dôležité a zamieriť sa na riešenie najpálčivejších problémov.


Poľsko je proti kryptomenám

Nás  severný (v česku východný) suse Poľsko kryptomenám neverí. Poľské regulačné orgány svojich občanov a banky varujú pred investovaním do kryptomien. Na odstrašenie pritom ukazuu hlavne premenlivosť kurzov a veľké ryziko útokov hackerov. Regulátori tiež prízvukujú, že digitálne meny ako Bitcoin, Litecoin a Ether v Poľsku nie sú legálne.

Zatiaľ čo vyhlásenie samo o sebe nezmieňuje špecifické zákony, ostro varuje prred využívaním kryptomien.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre