Podľa tejto metriky BTC dosiahne dvojitý vrchol podobný z roku 2013

Novinky BTC Bitcoin. Zdroj: Shutterstock.com/Zinsmute
BTC Bitcoin. Zdroj: Shutterstock.com/Zinsmute
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Všetko nasvedčuje tomu, že v tomto roku sa dočkáme dvojitého vrcholu v rámci jedného cyklu BTC. Takýto jav sme zažili naposledy v rokoch 2012 a 2013. V stredajšom tweete Charles Edwards, generálny riaditeľ investičnej spoločnosti Capriole, to taktiež zdôraznil. Rok 2021 má kľúčovú podobnosť s cyklom dvojitého vrcholu z roku 2013.

Bitcoin sa blíži k druhému vrcholu

Mnoho obchodníkov sa rozdeľuje v názore, či sa cyklus Bitcoinu skôr podobá na rok 2017 alebo 2013. Ak sa pozrieme na jednu metriku, nerealizovaný zisk a stratu (UP&L), odpoveď môže byť jednoduchá. Podľa Edwardsa iba rok 2013 priniesol podobné výsledky v oblasti ziskovosti.

V predchádzajúcich obdobiach cyklu neboli odrazy nikdy schopné udržať nerealizovaný zisk a stratu nad 0,5. Toto dosiahla iba dvojitá bublina z 2013 a súčasný cyklus.

Bitcoin - nerealizovaný profit/loss. Zdroj: Charles Edwards/Twitter

Bitcoin – nerealizovaný profit/loss. Zdroj: Charles Edwards/Twitter

Táto metrika ide ruka v ruke s modelom Stock-to-flow od PlanB. Model v tomto roku požaduje priemernú hodnotu BTC/USD na 100 000 dolárov alebo viac. PlanB dokonca predpovedá ukončenie roku 2021 pri hodnote minimálne 135 000 dolárov ako najhorší scenár.

Prečítaj si taktiež – Dôležité zmeny na burze Binance – Bez KYC overenia už obchod neotvoríte!

Dvojitý vrchol pre BTC?

Monitorovací nástroj Bitcoin Bubble Index taktiež zobrazuje dvojitý cenový vrchol v tomto roku. Bubble Index dosiahol svoje historické maximum 119 14. apríla, a to v čase, keď BTC/USD dosiahol maximum 64 500 dolárov. V súčasnej dobe predstavuje hodnotu 110.

Index bubliny BTC vs. BTC/USD. Zdroj: Bybt

Index bubliny BTC vs. BTC/USD. Zdroj: Bybt

V máji, keď bol Bitcoin na ceste k minimu 29 000 dolárov, údaje od Glassnode taktiež poukazovali na to, že tento rok napodobňuje rok 2013.

Mohla by ťa zaujímať aj analýza iných kryptomien – Analýza ADA, THETA – Cardano útočí na ATH, THETA zatiaľ stagnuje

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.