Tieto TOP 20 kryptomeny spĺňajú definíciu vaporwaru

Novinky kryptomeny spĺňajú definíciu vaporwaru
kryptomeny spĺňajú definíciu vaporwaru, zdroj: shutterstock.com/Autor: Gligoric
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Počuli ste už o takzvaných vaporware (prchavý software/hardware) kryptomenách? V skratke, ide o označenie kryptomeny, ktorej reálne využitie buď ešte nie je úplne jasné, alebo je iba v počiatočných fázach a teda nie je jasné, či sa výsledný projekt uplatní.

Takmer s určitosťou by sme za vaporware vedeli označiť veľkú časť ICO, keďže väčšina z nich sa nachádza v úplných začiatkoch. Určite to však nemyslíme v zlom. Veď aj Ethereum alebo dokonca Bitcoin museli niekde začať. Najväčšou otázkou pri vaporware projektoch ale je, či si dokážu svoju hodnotu udržať alebo dokonca navýšiť. Nájde sa takáto vaporware kryptomena aj na popredných miestach rebríčka stránky coinmarketcap.com?

Cardano

Cardano je kryptomena nachádzajúca sa na piatom mieste v CMC (coinmarketcap) s trhovou kapitalizáciou 25 miliárd dolárov a označujúca sa aj ako zabijak Etherea. Už len z týchto pár informácií by malo byť skoro každému jasné, že Cardano je veľký hráč a má v pláne ním aj ostať.

Podľa Dana Larimera, zakladateľa projektov ako je Steem, Bitshares alebo EOS, však Cardano veľmi pochybilo. Vyjadril sa totiž, že algoritmus, ktorý Cardano používa „nesprávne identifikuje matematické predpoklady” a rovnako tvrdí, že nie je ničím nový. Svoju kritiku posunul ešte ďalej, keď sa vyjadril, že algoritmus je len „pomalá a menej bezpečná verzia jeho DPOS algoritmu,” ktorý uviedol na trh už v apríli v 2014. Larimer sa pochopiteľne týmito vyjadreniami snaží najmä chrániť svoje projekty. Ak sa však ukáže, že Cardano naozaj použilo iba zmenené verzie jehoprojektov, pozícia Cardana v TOP 10 bude ohrozená.

TRON

Kryptomena, ktorej raketový vstup na CMC zaznamenal snáď každý. Ten ju dostal až do prvej desiatky, kde sa však dlho neudržala a momentálne sa nachádza na 13 mieste. Obrovský ošiaľ okolo TRONu spôsobil najmä jej zakladateľ, Justin Sun, ktorý je učeň jedného z najbohatších ľudí planéty a vlastníka Alibaby – Jack Ma. Rovnako sa Justin Sun vyskytol aj vo Forbes Asia´s 30 Under 30. Okrem toho je Justin Sun veľmi aktívny na Twitteri, čo sa v kryptokomunite mimoriadne cení a preto niet divu, že TRON sa dostal tak vysoko.

Okolo TRONu sa na našom fóre strhla veká diskusia. Pridajte sa. Registrácia trvá pol minúty.

Je však aj technológia projektu tak prepracovaná, aby aby bola hodná kapitalizácie vo výške 10 miliárd dolárov (s maximom cez 16 miliárd)? Ihneď po počiatočných úspechoch sa objavili obavy o kredibilitu TRON-u. Zistilo sa, že Anglická verzia whitepaperu, ktorý TRON používa je z veľkej časti prebratý od LBRY, Filecoin alebo IPFS. Podľa Justina Suna však preklad robili dobrovoľníci a čínsky originál je v poriadku.

Rovnako sa do projektu obul aj jeden z hlavných vývojárov Monera, Riccardo Spagni. Ten zas tvrdí, že TRON za sebou nemá poriadny whitepaper, ani produkt a preto ide o podvod. Či sú jeho obvinenia pravdivé, alebo sa TRON naozaj stane poprednou kryptomenou s reálnym využitím sa pravdepodobne dozvieme až o pár mesiacov alebo rokov.

Verge

A máme tu možno najkontroverznejšiu kryptomenu z TOP 30 (odhliadnuc od Ponzi Bitconnectu). Po tom, čo všetko zažil Verge minulý rok, sa však niet čomu čudovať. Obrovský nárast hodnoty, McAffeeho pumpy a Wraith Protocol otriasli Verge-om, či už v dobrom alebo v zlom zmysle.

Verge, ako fork DogeCoin-u, najprv vystupujúci pod názvom Dogecoindark, neskôr premenovaný na jeho aktuálny názov, sa prezentuje ako anonymná kryptomena. Aj keď si toho forku veľa preskákal, je otázne, či ho to v skutočnosti posunulo dopredu. Povesť Verge oproti takému Moneru alebo Zcashu veľmi ružovo nevyzerá a tak nečudo, že aj Verge je často označovaný ako vaporware.

Svoj podiel na tom má už vyššie spomínaný Mr.Pumper McAffee alebo práve Wraith Protocol. Ten bol Verge-komunitou vnímaný ako spása, avšak či naozaj projektu pomohol, sa dozvieme až v najbližších mesiacoch. Jedno je však isté. Na kryptomenu s hodnotou cez 2 miliardy dolárov, si Verge prešiel obrovským množstvom dobrých, aj zlých správ a jeho budúcnosť stále nie je úplne jasná.

Záver

Aby sme všetko uviedli na pravú mieru, treba dodať, že je naozaj priskoro hodnotiť väčšinu z týchto projektov. To, ako sa im bude dariť, závisí najmä od ich tímov hodnoty, ktorú do bežného života ľuďom prinesú. Nechajme sa teda prekvapiť, čo si pre nás do budúcnosti pripravia.

Sledujte naše krypto-spravodajstvo na facebooku.

Článok pre Kryptomagazin venoval záujemca o post redaktora – Marek Feder. Touto cestou by sme sa mu chceli poďakovať.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.