TOP 3 dôvody, prečo ETH v blízkej dobe nemusí dosiahnuť 5 000 $

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Fáza jedna, ktorá zavádza škálovateľnosť prostredníctvom shardingu, bola odložená na rok 2022. Okrem toho decentralizovaná povaha DeFi pre ETH nemusí byť tak prospešná ako sa na prvý pohľad zdá. Aké sú teda bearish ukazovatele pre Ethereum

ETH/USD 4H. Zdroj: TradingView

ETH/USD 4H. Zdroj: TradingView

Rastúce poplatky určite ovplyvnili očakávania investorov. Nielenže bolo zrejmé, ako je sieť obmedzená, ale tiež to podnietilo obchodníkov k experimentovaniu s alternatívnymi sieťami. Príkladmi sú Binance Smart Chain (BSC) a riešenie vrstvy 2 spoločnosti Polygon.

ETH 7-dňové priemerné poplatky v USD. Zdroj: CoinMetrics

ETH 7-dňové priemerné poplatky v USD. Zdroj: CoinMetrics

Vyššie uvedený graf ukazuje, že priemerný poplatok vo výške 45 dolárov sa uskutočnil mesiac po tom, ako sa začala 15. apríla aktualizácia Berlín. V komunite ETH sa zhodovalo v tom, že Berlín bol v krátkodobom horizonte menej účinný, ale vydláždil cestu pre očakávaný Londýn.

Prečítajte si taktiež analýzu nie len ETH – Analýza BTC, ETH, LINK, LTC – Máme potvrdený nový bullish trend?

Meškanie London fork

Hard fork Ethereum London je súčasťou plánu konečného vydania Eth2 v roku 2022. Dlho očakávaná aktualizácia je naplánovaná na 4. augusta, ale už bola odložená.

Mineri budú najviac postihnutí návrhom EIP-1159, ktorého cieľom je spáliť časť poplatkov generovaných na blockchaine Etherea, a tým znížiť ich príjmy. EIP-3554 navyše zavádza postupnú úpravu obtiažnosti, ktorá stimuluje migráciu na nový blockchain Proof-of-Stake.

Ak by došlo k čiastočnému upgradu a kontroverznejšie zmeny by boli odložené, cena Éteru by sa mohla znížiť. Časť súčasného uptrendu je totižto postavená na hype obklopujúcom hardfork.

Mining ETH

Hneď ako bude pre minerov ETH zrejmé, že ich zdroj príjmov bude postupne znižovaný, je otázkou času, kedy niektoré konkurenčné siete budú z toho ťažiť.

Aj keď väčšina inteligentných zmluvných blockchainov bola navrhnutá na proof of stake, niektoré menej známe projekty by mohli zmeniť svoj algoritmus na podporu ťažby Ethash.

Analytici by nemali zahodiť možnosť, že by Binance Chain alebo Solana mohli implementovať dodatočnú bezpečnostnú vrstvu pomocou extra hashovej sily. Aj keď je tento scenár v ďalekej budúcnosti, tieto pohyby by nepochybne vytvorili tlak na cenu ETH.

Prečítajte si taktiež analýzu BTC – Analýza BTC – rast pokračuje, avšak cena čelí rozhodujúcej rezistencii

Multi-chain dApps

Čím dlhšie trvá úplná implementácia Eth2 a aktualizácia kódu dApps na podporu funkcií paralelného spracovania, tým vyššie sú stimuly na pridávanie podpory multi-chain.

Curve a AAVE, dva vedúce protokoly DeFi podľa celkovej uzamknutej hodnoty (TVL), majú pridanú podporu pre iné blockchainy ako Ethereum. Podľa údajov spoločnosti DeFi Llama medzitým Polygon vlastní zmluvy Curve v hodnote 550 miliónov dolárov a AAVE ďalších 1,8 miliardy dolárov.

Nakoniec bude najpravdepodobnejším „zabijakom etherea” samotná sieť. Odloženie riešenia škálovania by tlačilo používateľov a dApps k alternatívnym riešeniam. Migrácia na PoS zároveň otvára priestor na posilnenie konkurenčných blockchainov.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.