To najlepšie z AMA výskumného tímu Etherea – Buterin: Výskum ETH 2.0 je hotový, prídu už len kozmetické zmeny

Novinky
Ethereum 2.0 test verzia je spustená, zdroj: shutterstock.com/4K_HEAVEN
Anycoin pc bannerBitmarkets

Formát AMA (Ask Me Anything) je veľmi obľúbený v kryptokomunite. Výskumníci pracujúci na Ethereu vyšli s kožou na trh a objavilo sa mnoho zaujímavých informácií.

Ethereum 2.0 je pripravené

Rád by som si najprv dovolil jednu odbočku. Formát AMA je totiž pre kryptomeny príznačný. Jeho sila tkvie v transparentnosti a vtiahnutí komunity do diania. Obe tieto kvality sú pre kryptomeny nesmierne dôležité a ilustrujú potrebu komunity. Je to krásny symbol otvorenosti novej, digitálnej doby. A teraz už k samotnému AMA Etherea.

Čo určite všetkých zaujíma je, ako je na tom ETH 2.0 ohľadom výskumu. Aj tam smerovala hneď prvá otázka ETH komunity na reddite. Vitalik Buterin, ktorý má visačku Just some guy, odpovedal veľmi jednoznačne. Buterin Vitalik Ethereum

„Naozaj si úprimne myslím, že už nie sú žiadne nevyriešené otázky, čo sa týka výskumu. Z výskumnej stránky ide o to, ako znížiť počet riadkov kódu a edge cases (problém, ktorý nastáva iba pri extrémnych situáciách) a zvýšiť elegantnosť celého riešenia”,
– odpovedal Buterin.

V nasledujúcej časti vlákna padla otázka tiež na oracly, čo sú prístupové body do reálneho sveta, ktoré zapisujú údaje na blockchain. Na to Buterin reagoval slovami, že ide o vrstvu aplikácií a tu je nutné obrátiť sa na relevantné tímy, ktoré na probléme pracujú ako napríklad Augur alebo vyhypovaný Chainlink.

Spustenie na začiatku budúceho roka

Ďalšia séria otázok mierila na spustenie ETH 2.0 chainu. Aj tu výskumníci prišli s veľmi pozitívnymi správami. Výskumníci sú napospol optimistickí. Existujú však oblasti, ktoré môžu ešte spustenie pozdržať primárne kvôli štandardizácii prostredia kryptomien.

ethereum ama

Carl Beekhuizen, ktorý je aktívnym vývojárom ETH povedal, že najprv je potrebné mať dlho bežiace testnety, ktoré overia bezpečnosť novej siete. Zároveň je tiež nutné formálne overiť depozit kontrakt a pripraviť ETH klienty (softvér). Podľa Beekhuizena sa situácia javí ako optimistická a všetko by sa malo stihnúť.

Beekhuizen zároveň upozornil, že sa nesmie nič uponáhľať. Nikto by nemal tlačiť na vývojárov nového softvéru tak, aby boli nútení vydávať zabugovaný softvér. Ako najväčší problém vidia BLS štandardizáciu. Tým myslia, že blockchain komunita sa snaží o štandardizáciu v rámci šifrovania, ktoré umožní lepšiu interoperabilitu medzi blockchainmi. Buterin na to reagoval tak, že v prípade veľkého zdržania je možné nájsť inú cestu.

Komplexita na ústupe

Jednou z kritík, ktorým ETH 2.0 čelilo, bola prílišná komplexita. Aj na to cielila jedna z otázok. Podľa výskumníkov Draka a Buterina sa však darí komplexitu kódu ETH 2.0 výrazne znižovať. Momentálne má fáza 0 1024 riadkov kódu.

Buterin však dodáva, že stále nie je spokojný s výsledkom a pretrvávajúca komplexita ho stále trápi. Zároveň ale dodal, že mnoho častí ETH 2.0 je podstatne jednoduchších než boli pri svojom predchodcovi. K rovnakej téme sa vyjadril aj Justin Drake.

„Výskumná cesta bola niekedy tak nejako mučivá a bolo ťažké ju sledovať. Finálny produkt našej práce je vlastne jednoduchý a „čistý”. Očakávajte viac vzdelávacích materiálov, ktoré budú vyzdvihovať jednoduchosť terajšieho dizajnu. Kým fáza 0 má 1024 riadkov kódu, očakávam, že fáza 1 a 2 budú mať dohromady tiež 1024 riadkov kódu”, povedal Drake.

Záver

Základná verzia ETH 2.0 by podľa Draka mohla byť hotová v roku 2021. Zatiaľ čo fáza 0 bude prechod na kompletný PoS systém, tak fáza 1 prinesie sharding a fáza dve má prepojiť jednotlivé shardy s EVM. Tým bude dokončený základ novej verzie ETH 2.0.

Libra vs. USA – Predseda FED v kongrese – Bitcoin a Libra môžu ohroziť dolár

Ethereum má pred sebou ešte dlhú cestu a ako bolo často spomínané, tak konkurencia narastá. Primárne ide o blížiace sa projekty PolkaDot a Dfinity, ktoré majú podobný cieľ ako ETH. Za zmienku ešte stojí tiež novo spustená sieť Cosmos alebo Algorand, ktoré budú ETH konkurovať.

Na úplný záver je dobré si pripomenúť slová Vitalika Buterina z posledného AMA.
„Dúfam, že ETH komunita nespadne do rovnakej pasce ako bitcoinoví maximalisti, ktorí sú automaticky nepriateľskí voči akémukoľvek inému projektu. Spoločne by sme mali hľadať rôzne riešenia, ktoré umožnia vyhrať všetkým.”

Čo čítať ďalej:

https://kryptomagazin.sk/matematicky-zazrak-z-13-storocia-ktory-musite-poznat-fibonacci-dennik-5-tyzden/

Zdroj:
reddit.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbOkazio mobil