FED varuje že kryptomeny sú rizikové
FED varuje že kryptomeny sú rizikové. Zdroj: Shutterstock.com/Sergey Kamshylin a Shutterstock.com/Burdun Iliya

Americkí senátori sa v poslednej dobe stále viac zaujímajú o kryptomeny a to predovšetkým o Bitcoin. Všetko začalo tweetom od amerického prezidenta Donalda Trumpa (tweet nájdete tu) a pokračovalo až do senátu, kde sa predovšetkým riešia problémy spojené s Facebook Librou a či nie sú kryptomeny ohrozením pre globálnu ekonomiku. Hlavným rečníkom je predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell.

Hlavná téma – Facebook a Bitcoin

Počas druhého dňa senátori zopakovali svoje obavy o súkromné korporácie, ako je Facebook, ktoré sa so svojimi peniazmi a mocou teraz pokúšajú vytvoriť vlastnú menu a menovú politiku. Zákonodarcovia sa tiež obávali, či USA nezaostáva za ostatnými národmi v metódach platieb v reálnom čase. V tejto súvislosti Powell naznačil, že v používaní Bitcoinu ako platobnej metódy nevidí riešenie. Avšak poznamenal, že Bitcoin už v globálnej ekonomike stále viac preberá miesto zlata ako držiteľa hodnoty.

Obavy o dolár

Zákonodarcovia tiež zmienili svoj nepokoj ohľadom možnosti, že by Bitcoin nahradil americký dolár ako svetovú rezervnú menu. Powell túto možnosť nevyvrátil:

„Je zatiaľ skoro pripúšťať túto skutočnosť, keďže sú kryptomeny stále v začiatkoch.“

Zdôraznil tiež, že USA by nemali predpokladať, že postavenie dolára ako rezervnej meny bude trvať večne.

Mohlo by vás zaujímať: [RECENZIA] Oplatí sa kúpiť mesačné členstvo v Crypto Kingdom?

Powell má jasno, avšak odborníci ho kritizujú

Powell tiež uviedol, že mať dolár ako svetovú rezervnú menu prinieslo výhody aj náklady. A tvrdí, že k výmene amerického dolára za svetovú rezervnú menu bude vydávajúca krajina povinná mať vysoko rozvinutý finančný systém.

„Powell sa mýli. Svet nepotrebuje ďalšiu rezervnú menu, ktorá by nahradila dolár. Zlato je omnoho lepším rezervným aktívom než akákoľvek fiat mena,“

uviedol známy ekonóm Petr Schiff.

Záver

V americkom senáte majú určite ešte čo riešiť. Obavy o dolár sú určite na mieste, avšak nemyslím si, že je Bitcoin v takej pozícii, aby ho mohol ohroziť. Samozrejme, že sa to v budúcnosti môže stať, avšak aktuálnym problémom by mala byť Libra. Powell je určite zástancom kryptomien a je dobré vidieť, že dokáže zdôrazniť ich kladné vlastnosti, vzhľadom na to, že ostatní zákonodarcovia nemajú blockchain technológie príliš v láske.

Čo čítať ďalej?

CEO Coinbase: Budú nás ignorovať, potom sa nám budú smiať, bojovať s nami, a nakoniec vyhráme!

Zdroj:
bitcoinist.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan.