Vládcovia trhu s kryptomenami – Manipuluje makro cenou Bitcoinu pár bohatých ľudí?

0
takto velke spolocnosti manipuluju trhom

BTC zažil jeden z najhorších začiatkov roka v celej histórii. Ešte v januári sa zdalo, že postupným a pomalým rastom môže Bitcoin do leta vyrásť až na 20 000 USD, čím by minimálne dorovnal ATH. Potom sa však v priebehu marca do celého sveta rozšírila pandémia koronavírusu. Zasiahla všetky trhy vrátane Bitcoinu a ostatných altcoinov.

Bitcoin za niekoľko dní spadol z 10 000 USD na necelých 4 000 USD. Môže byť za týmto výpredajom manipulácia na trhu? Je hneď niekoľko faktov, ktoré naznačujú, že veľký výpredaj mohol byť riadený istou skupinkou ľudí na pozadí.

Možno ťa bude zaujímať: Hospodárstvo USA kolabuje! Ostáva nad vodou iba vďaka tlačeniu dolárov

Výpadok BitMEX-u v nevhodnej situácii!

Je pravda, že v minulosti takmer každá krypto burza zažila minimálne jeden väčší výpadok. Dokonca aj Binance má pravidelne niekoľkokrát do roka údržbu. Prečo ale prišiel v čase, keď cena tohto aktíva dosiahla najnižšie lokálne hodnoty? Nie je to divné? Môžeme len špekulovať, či išlo o náhodu, alebo to bol zámer.

Čo ak burza BitMEX zámerne vypla možnosť obchodovania pre retail investorov? Nakupovať Bitcoin mohli na úplnom dne len vybraní obchodníci. Niečo podobné sa už v minulosti udialo. Dokonca 2-krát v priebehu leta 2018.

Burza mala najprv nočnú odstávku kvôli niekoľkým zmenám na serveri. Zatiaľ čo sa väčšina traderov nemohla prihlásiť, tak na desiatkach účtov boli zlikvidované milióny dolárov. Teda aj napriek odstávke sa na burzu museli dostať niekoľkí traderi.

Kontrakty na kryptomeny EOS, XRP a ADA zaznamenali cez výpadok podivné pohyby o viac ako 100 %. Prečo v priebehu každého výpadku BitMEX-u musí prísť väčší pohyb na trhu? Odpoveď na túto otázku sa možno nikdy nedozvieme. Môžeme len odhadovať.

Prečítaj si aj: Zopakuje sa rok 1933? – Vlády môžu zakázať držanie zlata a nanútiť nám slabnúce euro

Nárast BTC whales

Práve počas veľkého marcového poklesu výrazne narástlo množstvo BTC whales wallet. Peňaženky, ktoré obsahovali viac ako 10 000 BTC v tej dobe dosahovali historické maximá. Presuny mincí naznačovali, že mince boli obvykle nakúpené na rôznych burzách. Nejde len napríklad o presun Satoshiho mincí alebo pohyb BTC, ktoré vlastnia burzy na cold wallet.

Podivný presun mincí

Približne týždeň pred masívnym výpredajom sa výrazne zvýšilo množstvo presunutých mincí medzi peňaženkami. To hádam skutočne niekto v tej dobe tušil, že sa niečo chystá? Zdá sa, že áno! Je to veľmi podivné, ale všetko naznačuje, že whales si vopred pripravovali svoje mince na predaj, aby potom po výplachu mohli nakúpiť za oveľa lacnejšie.

Záver

Nikto zatiaľ nepreukázal jasné dôkazy, ktoré by potvrdzovali manipuláciu na trhu. A to aj napriek tomu, že takmer všetci vieme o skutočnej existencii whales na trhu, ktoré majú moc nad Bitcoinom. O regulácii už špekulujú aj niektoré štáty, pretože nechcú nechať svojich občanov napospas takto „zmanipulovanému“ svetu.

Štátne fiat meny však nie sú o nič menej manipulované. V istom zmysle sa nimi dokonca manipuluje viac, než akoukoľvek inou kryptomenou. Fed neustále tlačí ohromné množstvá dolárov. A v roku 2020 to prešlo za hranicu únosnosti. Fed si vytlačil polovicu HDP USA, aby tak pokryl „náklady spojené s pandémiou“ a priamo tak okradol nie len obyčajných Američanov, ale aj celý svet.

Prečítajte si náš príbeh o hyperinflácii dolára a zistite ako to všetko začalo:

Príbeh o hyperinflácii dolára – Takto vznikla najväčšia kríza modernej histórie

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre