Tether zase manipuluje? Takmer pol miliardy USDT vzniklo počas včerajšieho rallye

0

Počas včerajšieho rallye Bitcoinu na 13 217 $ do obehu vstúpilo 450 miliónov dolárov v USDT. Spoločnosť Tether tak mnohí začali obviňovať z manipulácie trhu.

V roku 2017, keď Bitcoin predvádzal svoje historické rallye, sa začalo špekulovať, že spoločnosť Tether pomocou svojho USDT stablecoinu pumpuje cenu. Teoreticky je to veľmi jednoduché. Tether si vytlačí nové nekryté tokeny, za tie na burzách nakúpi BTC a cena ide hore. Likvidita na trhu s kryptomenami bola v roku 2017 veľmi nízka a 200 miliónov dolárov ľahko zvýšila cenu aj o 20-30%.

Mnohí upozorňujú na kauzálnu súvislosť medzi rastom zásoby USDT a cenou BTC. To však neznamená, že Tether nehrá čisto a manipuluje. Je tu však aj jeden protiargument. Prečo by na seba Tether upozorňoval? Ak by cenu BTC skutočne riadil správca USDT stablecoinu, pravdepodobne by to urobil trochu nenápadnejšie.

Bitcoin Včera dosiahol 13 217 $ – Čo bude nasledovať podľa traderov?

Tether včera pustil do obehu 450 miliónov USDT – Malo to vplyv na Bitcoin?

Aj včera išli “tlačiarne Tetheru” na plné obrátky a spoločnosť do trhu pustila obrovské množstvo peňazí. 150 miliónov dolárov tesne pred oznámením platobného gigantu PayPal, ďalších 300 miliónov trochu neskôr.

Prečo to urobil? Nuž, dôvodov môže byť niekoľko. Burzy potrebujú veľa USDT, aby zákazníkom umožnili väčšie nákupy či predaje Bitcoinov bez prílišných výkyvov ceny. Je dosť možné, že v očakávaní vysokej volatility požiadali o doplnenie likvidity a od Tetheru nakúpili tokeny. Tak by sa dal vysvetliť vstup 300 miliónov USDT do obehu.

Samozrejme, USDT si mohol kúpiť aj priamo zákazník Tetheru, ktorý sa práve rozhodol nakupovať. Možno niekto, kto mal insider info. od PayPalu. To vysvetľuje tých 150-miliónov USDT pár hodín pred oznámením.

K obom transakciám sa vyjadril aj CTO Tetheru. Odôvodnil ich doplňovaním zárob USDT na Tron TRX blockchaine.

Kde sa nakoniec dostali nové tokeny?

185,9 miliónovo USDT sa v pätnástich transakciách dostalo na kryptomenové burzy (vrátane Bitfinexu). 70% (126,9 miliónov USDT) poputovalo na Binance. Zvyšok mincí je držaný na neznámych peňaženkách.

V pokladnici Tetheru sa momentálne nachádza 280 miliónov USDT. Poslednú transakciu z pokladnice sme zaznamenali hodinu po vyrazení 300 miliónov USDT.

Kapitalizácia Tetheru sa v priebehu tohto roka zvýšil a štvornásobne a momentálne dosahuje 16,5 miliardy dolárov. Podobný rast zaznamenali aj ďalšie známe stablecoiny ako USDT, USDC, BUSD či decentralizovaný Dai, ktorý nedávno prekonal jednu miliardu.

Ak vás zaujíma, ako je to teraz s Bitcoinom, ako sa drží v porovnaní s akciami či so zlatom a ako toto rallye dopadlo na altcoiny, rozhodne sa dnes o 17:45 pripojte na náš stream: