Podľa dostupných zdrojov je táto kniha na pochopenie náročná a nie je určená pre úplných začiatočníkov. Preto vznikla na tento nedostatok odpoveď: ,,DeMarks Indicators” od Jasona Pearla, ktorý myšlienky DeMarka sformuloval do zrozumiteľnejšej a čitateľnejšej podoby. Je mnoho variantov, ako tento indikátor využiť v praxi. Preto začneme úplnými základmi a v prípade zájmu bude aj pokračovanie.
Ako funguje TD Sequential z Wall Street?
Samotná aplikácia slúži k identifikácii cenovej úrovne, v ktorej sa doterajší trend vyčerpá a dôjde k bodu obratu. TD Sequential je zložený z dvoch nadväzujúcich častí – TD Setup a TD Countdown. Prvá fáza začína s TD Setup a je dokončená deviatym číslom v rade. Keď je tento počet čísiel kompletný, tak je to presne bod, kde dôjde ku: stabilizácii kurzu, pullbacku, reversalu (bod obratu). Je to tiež bod, kde prichádza fáza číslo dva – TD Countdown, ktorá je ukončená trinástimi číslami v rade (9 + 4 = 13).
Mohlo by vás tiež zaujímať: Analýza ETH a VET – Nový mesiac a s ním aj začiatok rastu?
TD Buy Setup/TD Sell Setup
TD Buy Setup je názov pre situáciu, kde je zaznamenaných deväť sviečok v jednom trende – každá sviečka v poradí by nemala byť výrazne vyššie než tá predchádzajúca. Inak sa ,,počítanie” preruší a začína sa opäť od začiatku. Analogicky je to pri TD Sell Setup, keď DeMarkove počty sú zaznamenávané v rastúcom trende – každá sviečka by mala byť vyššie ako tá predchádzajúca, v opačnom prípade sa počítanie opäť preruší. Avšak tieto technikálie nemusíte riešiť, indikátor totiž ,,počíta” za vás vychádzajúc z pravidiel.
Na prvom obrázku je príklad TD Buy Setup, kde indikátor deviatu sviečku farebne vyznačí a zároveň čiarkovanou čiarou zaznamená úroveň low sviečky, ktorou by sa mal stať váš Stop Loss. Na druhom obrázku je príklad TD Sell Setup, keď indikátor opäť deviatu sviečku vyznačí a vytvorí čiarkovanú čiaru na úrovni low sviečky – opäť váš Stop Loss.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že vám stačí si počkať na deviatu číslicu a otvoríte pozíciu. Ale musíte si uvedomiť, že toto je úplný základ použitia tohto inak veľmi komplikovaného indikátora, ktorý som tu ,,rozobral” veľmi stručne. Rozhodne nepatrí do rúk začiatočníkom, je potrebné si tento indikátor podrobne naštudovať. Chce to istý čas a námahu. Zámerne som vynechal fázu TD Countdown, ktorej sa budem venovať len v prípade ďalšieho záujmu.