- V Rusku bolo identifikovaných až 5 700 pyramídových hier a nelegálnych poskytovateľov pôžičiek.
- Bank of Russia otvorila 125 trestných konaní.
- Pri podvodoch zohrávajú dôležitú úlohu aj kryptomeny.
Ruská banka odhalila, že v krajine sa nachádza až 5 700 pyramídových hier a nelegálnych poskytovateľov pôžičiek za rok 2023. Ide o medziročný nárast 15,5 %, uvádza správa News Bitcoin. Celkovo došlo k nárastu pyramídových hier až o 46 %, pričom často používaným prostriedkom boli kryptomeny.
Pyramídové hry v Rusku prekvitajú
Hlavným dôvodom rýchleho nárastu podvodov je zvýšené využívanie internetu a sociálnych sietí na podvodné finančné operácie. Práve cez tieto platformy podvodníci propagujú rôzne fiktívne projekty a snažia sa od ľudí dostať peniaze. V niektorých prípadoch sú projekty reálne, no fungujú na princípe Ponziho schémy.
Často podvodníci využívajú aj influencerov alebo známe osobnosti. Buď im ukradnú účty, kde propagujú podvody, alebo vytvoria deepfake videá s ich tvárami. Niekedy dokonca sami influenceri propagujú podvody a často ani nevedia, čoho sa dopúšťajú.
Dôležitú úlohu v týchto podvodoch hrajú aj kryptomeny. Bank of Russia uviedla, že v roku 2022 tvorili podvody s kryptomenami až polovicu z celkového počtu pyramídových hier. Avšak v roku 2023 takmer každá schéma ponúkala investície do tokenov alebo imaginárne dary v kryptomenách.
Výsledkom tohto zistenia je, že Bank of Russia otvorila viac ako 125 trestných konaní proti týmto podvodníkom. Rovnako zablokovala prístup k viac ako 11 200 zdrojom pyramídových hier. Tento boj s internetovými podvodmi len podčiarkuje nutnosť prijatia regulačného rámca, ktorý by sa zaoberal výhradne kryptomenami.
Ak sa zaujímate o podobné témy, odporúčame prečítať aj tieto články:
- Vo svete sa šíri nový extrémne nebezpečný trend
- Umelá inteligencia predstavuje nebezpečenstvo. Pred čím si dať pozor?
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Naletieť môže každý
Nedávno sme informovali, že internetom sa šíria podvodné deepfake videá, ktoré sú výsledkom rýchleho rozvoja umelej inteligencie (AI). Pomocou rôznych videí a zvukových záznamov dokáže AI vytvoriť falošné video, v ktorom sa propagujú podvodné stránky. Hlavne v kryptomenovom sektore došlo k prudkému nárastu týchto podvodov.
Je potrebné zdôrazniť, že podobné podvody sa nachádzajú na všetkých sociálnych sieťach v rámci Youtube, Instagramu alebo Facebooku. Na podobný podvod môže naletieť aj ten najopatrnejší človek. Vždy ale platí, že nikto vám nič zadarmo nedá, a všetko, čo vyzerá až príliš jednoducho a ziskovo, je väčšinou podvod.
Mohlo by ťa zaujímať: NBS Slovákov upozorňuje na kryptopodvod. Na tento populárny web si dajte pozor