Táto krajina je epicentrom pyramídových podvodov

  • V Rusku bolo identifikovaných až 5 700 pyramídových hier a nelegálnych poskytovateľov pôžičiek.
  • Bank of Russia otvorila 125 trestných konaní.
  • Pri podvodoch zohrávajú dôležitú úlohu aj kryptomeny.
Novinky Pyramídové hry v Rusku prekvitajú
Pyramídové hry v Rusku prekvitajú. Zdroj: shutterstock.com/otnaydur/Melnikov Dmitriy/Omeris
BitmarketsBitmarkets

Ruská banka odhalila, že v krajine sa nachádza až 5 700 pyramídových hier a nelegálnych poskytovateľov pôžičiek za rok 2023. Ide o medziročný nárast 15,5 %, uvádza správa News Bitcoin. Celkovo došlo k nárastu pyramídových hier až o 46 %, pričom často používaným prostriedkom boli kryptomeny.

Pyramídové hry v Rusku prekvitajú

Hlavným dôvodom rýchleho nárastu podvodov je zvýšené využívanie internetu a sociálnych sietí na podvodné finančné operácie. Práve cez tieto platformy podvodníci propagujú rôzne fiktívne projekty a snažia sa od ľudí dostať peniaze. V niektorých prípadoch sú projekty reálne, no fungujú na princípe Ponziho schémy.

Často podvodníci využívajú aj influencerov alebo známe osobnosti. Buď im ukradnú účty, kde propagujú podvody, alebo vytvoria deepfake videá s ich tvárami. Niekedy dokonca sami influenceri propagujú podvody a často ani nevedia, čoho sa dopúšťajú.

Dôležitú úlohu v týchto podvodoch hrajú aj kryptomeny. Bank of Russia uviedla, že v roku 2022 tvorili podvody s kryptomenami až polovicu z celkového počtu pyramídových hier. Avšak v roku 2023 takmer každá schéma ponúkala investície do tokenov alebo imaginárne dary v kryptomenách.

Výsledkom tohto zistenia je, že Bank of Russia otvorila viac ako 125 trestných konaní proti týmto podvodníkom. Rovnako zablokovala prístup k viac ako 11 200 zdrojom pyramídových hier. Tento boj s internetovými podvodmi len podčiarkuje nutnosť prijatia regulačného rámca, ktorý by sa zaoberal výhradne kryptomenami.

Ak sa zaujímate o podobné témy, odporúčame prečítať aj tieto články:

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Naletieť môže každý

Nedávno sme informovali, že internetom sa šíria podvodné deepfake videá, ktoré sú výsledkom rýchleho rozvoja umelej inteligencie (AI). Pomocou rôznych videí a zvukových záznamov dokáže AI vytvoriť falošné video, v ktorom sa propagujú podvodné stránky. Hlavne v kryptomenovom sektore došlo k prudkému nárastu týchto podvodov.

Je potrebné zdôrazniť, že podobné podvody sa nachádzajú na všetkých sociálnych sieťach v rámci Youtube, Instagramu alebo Facebooku. Na podobný podvod môže naletieť aj ten najopatrnejší človek. Vždy ale platí, že nikto vám nič zadarmo nedá, a všetko, čo vyzerá až príliš jednoducho a ziskovo, je väčšinou podvod.

Mohlo by ťa zaujímať: NBS Slovákov upozorňuje na kryptopodvod. Na tento populárny web si dajte pozor

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.