NBS Slovákov upozorňuje na kryptopodvod. Na tento populárny web si dajte pozor

  • Národná banka upozorňuje, že investíciu do kryptomien ponúka na Slovensku subjekt, ktorý nespĺňa potrebné náležitosti.
  • Môže tak ísť o podvod a je potrebné zvážiť toto zbytočné riziko.
  • Koncom roka 2024 sa NBS stane subjektom, ktorý bude na tento trh zo zákona dohliadať.
Novinky Na potenciálny podvod upozorňuje NBS
Na potenciálny podvod upozorňuje NBS. Zdroj: shutterstock.com/Rcc_Btn/fizkes
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Investovanie na trhu s kryptoaktívami v sebe nesie určitú mieru rizika, ktorá vyplýva predovšetkým z volatility trhu a nesie so sebou napríklad aj vyššiu možnosť rastu. To priaznivci kryptomien dobre vedia.

Znamená to, že je potrebné tieto riziká manažovať tak, aby boli v súlade s profilom investora. Vzhľadom na vysoké riziká vyplývajúce zo samotného trhu je nutné minimalizovať tie ostatné. Na takéto redundantné riziko upozorňuje na trhu s kryptomenami aj Národná banka Slovenska. Investície do kryptomien ponúka subjekt, ktorý nemá požadované náležitosti pre tento typ obchodovania. Môže ísť o podvod. 

Future Capital Slovakia

Subjektom, na ktorý Národná banka Slovenska upozorňuje, je Future Capital Slovakia, s. r. o. Ponúka investovanie do kryptomien a nedisponuje pri tom predpísanou formou viazanej živnosti na poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny a peňaženky virtuálnej meny. Jej podnikanie teda nie je v súlade s predpismi národného regulátora, ktoré sú pre subjekty na trhu záväzné.

Spoločnosť ponúka investície na kryptomenovom poli prostredníctvom svojej stránky futurecapital.sk. Národná banka Slovenska investorov upozorňuje prostredníctvom svojich webových stránok a stránky 5penazi.sk, ktorá sa venuje finančnému vzdelávaniu.

Riadenie rizík je možné realizovať rôznymi spôsobmi. Investovanie prostredníctvom poskytovateľa, ktorý nemá príslušné náležitosti vyplývajúce z legislatívy a upozorňuje na to samotný regulátor, však patrí medzi zbytočné externé riziká. NBS to uvádza aj vo svojom stanovisku:

Investovanie na trhu s kryptoaktívami v sebe zahŕňa rôzne riziká, pričom jedným z týchto rizík sú časté podvody. Národná banka Slovenska preto dlhodobo upozorňuje spotrebiteľov, aby si v prípade záujmu o investovanie do kryptoaktív dôsledne zvážili, s ktorým subjektom vstúpia do zmluvného vzťahu.

Investíciu prostredníctvom subjektu bez platných legislatívnych náležitostí považujeme za zbytočné riziko. Upozornenie Národnej banky Slovenska je namieste a plní si svoju úlohu dozoru v tejto oblasti. 

97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Podvod na kryptotrhu

Je jasné, že na kryptomenovom trhu existuje množstvo rizík. Viac, ako na trhu klasickom. To však neznamená, že je tu možné podnikať a ponúkať svoje služby spôsobom, ktorý nie je v súlade so zákonmi a reguláciami. Takéto konanie nesie znaky podvodnej činnosti, preto je na neho potrebné potenciálnych klientov upozorniť.

Národná banka Slovenska bude od 30. 12. 2024 vykonávať úlohy spojené s pozíciou orgánu pre poskytovateľov služieb súvisiacich s kryptomenami. Týmto spôsobom sa tento sektor zaradí pod regulovaný finančný trh. Tento krok je v súlade s medzinárodnou reguláciou platnou v Európe.

Poskytovatelia týchto služieb budú musieť spĺňať požiadavky stanovené v európskom predpise regulujúcom kryptomeny MiCA. Ide o jednu z najvyspelejších regulačných noriem v kryptomenovej oblasti na svete. S tým súvisia aj ďalšie regulácie príslušných právnych predpisov. V prípade záujmu sú dostupné na webovom sídle NBS, ako sa uvádza na webovej stránke.

Mohlo by Vás zaujať: Poznáme prvé informácii o novej regulácii kryptomien

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.