Internetom sa šíri nová vlna podvodov. Pozor na tieto kryptomenové scamy

  • Analytici CertiK odhalili deepfake video Vitalika Buterina.
  • Podvodné videá sa vyskytujú na všetkých sociálnych sieťach.
  • Ak niekto sľubuje vysoké zisky za minimum námahy, vždy ide o podvod.
Novinky Deepfake podvody sa šíria internetom
Deepfake podvody sa šíria internetom. Zdroj: shutterstock.com/Billion Photos/TStudious
BitmarketsOkazio mobil

Kryptomeny sú prostredím, v ktorom musí byť každý obozretný. Podvody číhajú na každom rohu a s rýchlym vývojom umelej inteligencie (AI) prichádzajú aj nové riziká. Internet je miestom, kde môže človek prísť o svoje životné úspory a výnimkou nie je ani trh s digitálnymi menami. Nedávno bolo odhalené podvodné video jedného z najznámejších kryptomenových postáv na svete, uvádza CryptoNews.

Deepfake video s Vitalikom Buterinom

Bezpečnostní analytici blockchainu CertiK zverejnili na sociálne sieti X (Twitter) falošné video, v ktorom zakladateľ Etherea Vitalik Buterin propaguje podvodnú stránku zameranú na krádež informácií o platobných kartách. Bohužiaľ, podobné podvody sú plné internetu a mnohé obete na ne naletia.

Tieto podvody sú napriek tomu nový fenomén, pretože využívajú rýchly vývoj umelej inteligencie. Ide o deepfake videá, ktoré sú sofistikované digitálne falzifikáty. Pomocou rôznych videí a zvukových záznamov dokáže AI vytvoriť falošné video, v ktorom sa propagujú podvodné stránky. Hlavne v kryptomenovom sektore došlo k prudkému nárastu týchto podvodov.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ak sa zaujímate o podobné témy, odporúčame prečítať aj tieto články:

Podvodníci vás chcú okradnúť na všetkých sociálnych sieťach

Podvodné deepfake videá zasahujú do všetkých sociálnych sietí. Výnimkou nie je ani Youtube, Instagram alebo Facebook. A ani zďaleka nehovoríme len o kryptomenách. Podvodníci sa snažia okradnúť obete všetkými možnými spôsobmi, a toto je len jeden z nich.

Stretli ste sa už niekedy na sociálnej sieti s deepfake videom?

Len nedávno hackeri údajne prevzali niekoľko Youtube kanálov, na ktorých vysielali podvodné videá Michaela Saylora, bývalého generálneho riaditeľa MicroStrategy. Ide o firmu, ktorá nakúpila už 190 000 Bitcoinov. V týchto videách boli propagované falošné darčeky. To znamená, že podvodné videá sa môžu vyskytnúť aj na ukradnutých účtoch. Napríklad z tohto dôvodu sa kradnú aj účty na Facebooku.

Ďalší prípad sa týkal deepfake videa s bývalým zakladateľom skrachovanej kryptomenovej burzy FTX, Samom Bankman-Friedom. Ponúkal falošné kompenzácie používateľom burzy po bankrote. Niektorí podvodníci dokonca sľubujú softvér na obchodovanie s kryptomenami, kde hovoria o nereálnych ziskoch.

Ostražitosti nie je nikdy dosť a na podvod môže naletieť aj ten najopatrnejší človek. Je ale potrebné mať na pamäti jedno základné pravidlo. Nikdy vám nikto nedá návod na rýchle zbohatnutie, ktoré navyše dosiahnete bez námahy. Ak niečo vyzerá až príliš jednoducho s potenciálom veľkého zisku, na 99 % ide o podvod.

Mohlo by ťa zaujímať: Pozor. Národná banka Slovenska vydala dôležité varovanie

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.