Táto krajina chce z Bitcoinu spraviť svoje zákonné platidlo

  • Bitcoin si v Salvádore pravdepodobne užíva spokojnosť.
  • Skúsenosti od tejto krajiny aktuálne preberá Argentína.
  • Uvažuje, že by ho zaviedla ako zákonné platidlo.
Novinky Bitcoin ako zákonné platidlo v Argentíne?
Bitcoin ako zákonné platidlo v Argentíne? Zdroj: shutterstock.com/Andreanicolini
BITmarkets BITmarkets

V nedávnom stretnutí medzi argentínskymi a salvádorskými predstaviteľmi sa diskutovalo o možnostiach adopcie a regulácie Bitcoinu. Toto stretnutie bolo významné, pretože El Salvador je prvou krajinou na svete, ktorá prijala Bitcoin ako zákonné platidlo.

Predstavuje to dôležitý precedens pre ostatné krajiny, ktoré uvažujú o podobnom kroku. Argentína, ktorá čelí vážnym ekonomickým problémom vrátane vysokej inflácie a devalvácie svojej meny, skúma možnosti využitia kryptomien na stabilizáciu svojej ekonomiky.

Bitcoin ako platidlo

Argentínski predstavitelia sa stretli so salvádorskými regulátormi, aby pochopili proces, výzvy a výhody spojené s prijatím Bitcoinu ako oficiálnej meny. Stretnutie sa konalo v Salvádore a zahŕňalo diskusie o technických, právnych a ekonomických aspektoch adopcie kryptomien.

Salvádor pod vedením prezidenta Nayiba Bukeleho prijal Bitcoin ako zákonné platidlo v septembri 2021. Tento krok bol medzinárodne sledovaný a priniesol množstvo diskusií o výhodách a rizikách spojených s kryptomenami. Argentína, ktorá sa nachádza v ekonomickej kríze, vidí v Bitcoine potenciálny nástroj na riešenie niektorých svojich finančných problémov.

  • Zníženie inflácie
  • Finančná inklúzia
  • Zvýšenie investícií

  • Volatilita
  • Právne a regulačné prekážky
  • Technická infraštruktúra

Výhodou by jednoznačne bolo zníženie inflácie. Bitcoin má pevne stanovenú ponuku 21 miliónov mincí, čo môže pomôcť Argentíne kontrolovať infláciu tým, že poskytne stabilnejšiu alternatívu k jej národnej mene.

Finančná inklúzia spočíva v tom, že Bitcoin môže poskytnúť finančné služby ľuďom, ktorí nemajú prístup k tradičným bankovým systémom, čím sa finančná inklúzia zvýši.

Predpokladá sa aj zvýšenie investícií. Adopcia Bitcoinu môže prilákať zahraničných investorov a fintech spoločnosti, ktoré hľadajú inovatívne finančné prostredie.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Veľké riziká

Prijatie Bitcoinu ako legálneho platidla v krajine napriek potenciálnym výhodám čelí aj mnohým výzvam. Patrí sem napríklad volatilita. Cena Bitcoinu je známa svojou vysokou volatilitou, čo môže spôsobiť nestabilitu v ekonomike, ak sa používa ako hlavná mena.

Dôležité z tohto pohľadu sú aj právne a regulačné prekážky. Zavedenie Bitcoinu ako zákonného platidla vyžaduje značné úpravy v právnom a regulačnom rámci, čo môže byť časovo náročné a komplikované.

Podstatná je takisto aj technická infraštruktúra. Adopcia kryptomien vyžaduje robustnú technickú infraštruktúru na podporu transakcií a zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti. Salvádor poskytuje cenné skúsenosti pre Argentínu a ďalšie krajiny uvažujúce o prijatí Bitcoinu. Nevieme však, či to bude postačujúce, vzhľadom napríklad na veľkosť krajiny.

Prezident Bukele zdôraznil, že prijatie Bitcoinu prinieslo Salvadoru výhody v podobe zvýšenia turistického ruchu a investícií. Salvador tiež zaviedol vlastnú kryptopeňaženku Chivo, ktorá umožňuje občanom používať Bitcoin na každodenné transakcie bez poplatkov.

Stretnutie medzi argentínskymi a salvádorskými predstaviteľmi naznačuje rastúci záujem o kryptomeny ako nástroj na riešenie ekonomických problémov. Argentína čeliaca ekonomickej kríze vidí v Bitcoine potenciál na zlepšenie svojej finančnej situácie.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Bitcoin NewsTAGY:
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.