Prieskum, ktorý si objednala Bank of New York Mellon (BNY Mellon), ukazuje, že tokenizované produkty sú medzi inštitucionálnymi investormi veľmi obľúbené. Prieskumu sa zúčastnilo 271 inštitucionálnych investorov. Aké závery poskytuje?
Záverom prieskumu je fakt, že vyše 90 % respondentov by malo záujem vložiť svoje peniaze do tokenizovaných produktov. Inštitucionálni investori vidia výhodu tokenizácie hlavne v zlepšení prístupu pre bohatých a retailových investorov. Dokonca každý opýtaný správca s viac ako 1 biliónom aktív pod správou má záujem o tieto produkty.
Ďalším poznatkom je, že až 97 % respondentov verí, že tokenizácia aktív spôsobí revolúciu v odvetví správy aktív. A aké typy aktív by inštitucionálny investori najradšej tokenizovali? Predovšetkým je to oblasť súkromného majetku a hedžových fondov. Práve umožnenie prístupu k novým triedam aktív by malo byť jedným z najväčších lákadiel tokenizácie:
„Najdôležitejšou výhodou tokenizácie je prístup k novým alebo neštandardným triedam aktív a nemennosť a transparentnosť údajov.”
Ako ďalšiu výhodu by sme vedeli spomenúť napríklad zvýšenie likvidity. Ako najmenej dôležitý faktor boli nižšie náklady prostredníctvom tokenizácie a podpora čiastočného vlastníctva.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Hongkong a Singapur sú lídrami
Tento prieskum poskytuje zaujímavé výsledky uprostred diskusií o adopcii kryptomien, ku ktorým sa vyjadril aj Vitalik Buterin. Podľa jeho názoru pre kryptomeny nie je výhodné rýchle presadzovanie inštitucionálneho kapitálu. Kryptomeny by najprv mali dozrieť a až potom by si ich mali inštitúcie osvojovať.
Podľa prieskumu, ktorý si objednala BNY Mellon, sú Hongkong a Singapur v súčasnosti globálnymi lídrami v investovaní do tokenizovaných aktív. Trend ale naznačuje, že popredné rozvinuté ekonomiky sveta budú týchto lídrov nasledovať.
Práve jasnosť právnych predpisov v Singapure a Hongkongu a sofistikovaná trhová infraštruktúra dostupná v týchto dvoch mestských štátoch sú hlavné faktory, ktoré prispievajú k vysokej miere využívania tokenizovaných aktív, uvádza prieskum.
Prečítaj si tiež: TOP 5 mýtov o kryptomenách. Ako vznikli?