V súčasnosti sa koná summit skupiny krajín BRICS, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 40 hláv štátov. Hosťujúca krajina Južná Afrika tvrdila, že o členstvo v skupine zatiaľ formálne požiadalo už 23 krajín. Podľa správy News Bitcoin sa na summite zúčastnili všetci lídri krajín BRICS, no ruský prezident sa osobne nedostavil.
Summit skupiny BRICS
Nelson Kgwete, mediálny styčný dôstojník juhoafrického ministerstva zahraničných vecí, pre ruskú tlačovú agentúru Tass povedal, že viac ako 40 predstaviteľov štátov potvrdilo účasť. Juhoafrický minister medzinárodných vzťahov a spolupráce Naledi Pandor prezradil, že na summit pozvali 67 lídrov krajín Afriky, Latinskej Ameriky, Ázie a Karibiku. Okrem toho aj 20 predstaviteľov významných medzinárodných organizácií.
Hlavnou témou summitu je expanzia skupiny BRICS a zameranie sa na používanie národných mien. Niektorí si myslia, že sa bude rozoberať aj nová mena skupiny. Túto teóriu však Rusko oficiálne vyvrátilo. Leslie Maasdorp, viceprezident a finančný riaditeľ New Development Bank, známej aj ako BRICS Bank tiež potvrdil, že skupina krajín nemá v úmysle spustiť novú menu.
Dedolarizácia nemusí dolár ohroziť
Väčšina zúčastnených krajín sa spolu podieľa na diskusiách ohľadne dedolarizácie a snahy odviazať sa od dolárovej závislosti. Negatívne dosahy dolárovej závislosti pocítilo predovšetkým Rusko, ktoré dodnes čelí sankciám zo strany USA. Rovnakého scenáru sa boja aj ostatné ekonomiky. Paradoxne však väčšina týchto krajín v súčasnosti drží v rezervách viac amerických dolárov ako všetkých ostatných mien dohromady.
Čína spomedzi všetkých členských štátov najviac iniciuje prijatie nových členov čo najrýchlejšie, no nie všetky členské štáty majú rovnaký názor. V ceste rýchlej expanzie stojí India aj Brazília. Pred expanziou varoval trhový expert Peter Grandich, ktorý sa obáva dramatických dôsledkov špecifických partnerstiev. Spomenul predovšetkým spojenectvo medzi Ruskom a Saudskou Arábiou.
Aj keď je pravdepodobné, že blok BRICS sa rozšíri o ďalších členov, krajiny budú najbližšie roky tak či tak od amerického dolára do vysokej miery závislé. Dokonca ani proces dedolarizácie z dlhodobého hľadiska nemusí znamenať, že pozícia amerického dolára ako globálnej rezervnej meny bude ohrozená.
Mohlo by ťa zaujímať: Ekonóm Jim Rickards varuje: Pripravovaná mena BRICS prinesie neočakávané vplyvy na svetovú ekonomiku
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.