Sú bitcoinové transakcie anonymné? Tu je odpoveď

Okazio PCBitmarkets

Keď Bitcoin uzrel svetlo sveta, zaujal úzku komunitu IT nadšencov. Nielenže to bola decentralizovaná cesta, ako vytvoriť nový systém peňazí, ale zároveň to bola aj cesta, ako utiecť pred všadeprítomným dohľadom národných vlád, všemožných inštitúcií a bánk. To pre mnohých implikovalo, že je Bitcoin anonymný.

Začiatky kryptomien

Bitcoin zmenil mnohým ľuďom pohľad na to, čo sú to peniaze. Pozná to každý kryptofanúšik alebo študent ekonómie. Zvyčajne totiž o niečom tak bežnom, ako sú peniaze, nepremýšľame. Avšak stretnutie s kryptomenami k takému mysleniu núti zo svojej podstaty. Jednou z vlastností, ktorá bola na BTC vyzdvihovaná, bola absencia štátneho a bankového dozoru.

To viedlo mnohých investorov k domnienke, že Bitcoin je anonymný. To však vôbec nie je pravda. Bitcoin samozrejme anonymný nie je, dá sa dokonca povedať, že opak môže byť pravdou. Všetky transakcie na BTC blockchaine sú viditeľné pre všetkých. Hoci sú adresy ťažko odhaliteľné v spojení s konkrétnym človekom, nie je to nemožná úloha.

S postupom času je stále jasnejšie, že existujú postupy, ktoré dokážu analyzovať blockchain BTC a následne potom pomerne presne identifikovať, ktorá adresa patrí k určitej entite. Je to síce istá forma detektívnej práce, ale s rozvojom softvéru to bude stále ľahšie a ľahšie.

Prečo by si niekto myslel, že je BTC anonymný?

Pochopenie, že Bitcoin nemôže byť anonymný, nevyžaduje ani zložitú úvahu. Ak sú všetky informácie verejné, možno predpokladať, že z dielikov skladačky bude možné postaviť dostatočne relevantný obraz. V tomto prípade to bude obraz toho, kto vlastní určité BTC.

Tak ako sa vlastne stalo, že si komunita tak dlho myslela, že je BTC anonymný? Bolo to totiž zmätenie pojmov. Štátne ani bankové inštitúcie sa jednoducho nezaujímali o také malé ryby. Bitcoin sa tak vďaka svojej počiatočnej malosti dostal do povedomia ako anonymná technológia. Nie pre pravú anonymitu, ale práve pre nedostatok pozornosti od regulátorov a bezpečnostných zložiek.

Viac informácií o regulácii kryptomien: Vladimír Putin žiada vládu, aby schválila regulácie kryptomien do júla 2019

Najlepšie je to vidieť v porovnaní s menami, ktoré sú naozaj anonymné. Medzi ne patria napríklad Zcash so svojim Zero-Knowledge-Proof či Monero. Tieto meny majú matematické dôkazy o tom, že je fakticky nemožné zistiť, ktorá minca kde bola, a ktorá adresa komu a čo posiela. Ak by sme sa vzdialili od témy kryptomien, tak je pre anonymitu možné tiež používať VPN, o ktorých sme písali v ďalšom článku.

Anonymita budúcnosti

Bitcoin sa nedá nazvať anonymnou menou. Existujú však spôsoby, ako ho používať tak, aby sa viac priblížil skutočnej anonymite. Ak chcete BTC používať anonymne, prečítajte si náš návod, ako na to. Existujú tiež rôzne aplikácie od tretích strán, ktoré s takouto anonymitou pomáhajú.

Bitcoin je predovšetkým transparentný, čo je však tiež hodnotná vlastnosť. Predstavte si situáciu, kedy napr. štátne orgány budú fungovať na verejných blockchainoch a občan uvidí, čo presne sa s financiami danej inštitúcie deje. To je samo osebe vysoko hodnotné. A čo ozajstná anonymita?

Meny ako Monero, ktoré ju poskytujú, čaká nejasná budúcnosť. Osobne by som sa prikláňal k scenáru, kedy postupne prejdú na darkweb a väčšiu ilegalitu. Štátne inštitúcie totiž nebudú chcieť pripustiť absolútnu stratu kontroly nad finančným systémom. Budú teda pravdepodobne považovať anonymné meny za ilegálne.

Netreba však zúfať. Idea, že štáty umožnia šedú ekonomiku celosvetového rozmeru, je naivná. Decentralizácia sama osebe prináša naozaj mnoho nového a revolučného. Aby niekedy bolo možné rozumne používať anonymné platobné systémy, museli by zmiznúť národné štáty a to sa v blízkej dobe nestane.

Čo čítať ďalej?

Ripple porušuje pravidlá zalistovania na Coinbase PRO – Má XRP token protekciu?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.