[Bezpečnosť] Na čo slúži VPN a prečo začína byť jej používanie nutnosťou

1
hack-klavesnice

Či už ste krypto nadšencom alebo bežným smrteľníkom, pri surfovaní internetom je potrebné sa chrániť, ak vám teda nie sú vaše citlivé dáta, kryptomeny alebo identita ľahostajné.

Nachádzame sa v dobe, kedy dáta začínajú byť jednou z najcennejších vecí, ktoré máte. Kto všetko k nim má prístup, ak nepoužívate VPN (Virtual Private Network)?

Kto zbiera vaše dáta

Robiť by to síce nemali, ale veríte im – hackerom asi neveríte, však? Neverte ani ostatným, občas sa nájde slabý článok, ktorý je schopný predať vaše dáta komukoľvek.

Hackeri – majú záujem o vaše dáta aj peniaze, ak vám niečo z toho môžu ukradnúť, urobia to. Praktiky sa rôznia, od akéhokoľvek druhu ujmy až po vydieranie a pod.

Poskytovatelia internetu – každý, u koho máte internet (aj ten mobilný), či už je to T-Mobile, O2, UPC alebo lokálny dodávateľ, má prístup k tomu, čo na sieti robíte. Tí vás síce neokradnú o peniaze alebo kryptomeny (snáď), ale dáta a vaše súkromie? Tu už narazíte. Nielenže vidia čo robíte, ale máte istotu, že dáta nikomu nepredávajú? Vydávajú ich vláde alebo úradom vo váš neprospech a podobne?

Služby – Facebook, Spotify, e-shopy a všetci ostatní majú prístup k vašej IP adrese, teda k vašej polohe a identifikátoru. Podľa IP adresy sa dá vyhľadať napríklad aj kedy a aké filmy ste sťahovali cez torrenty a pod.

Kde sa vystavujete obrovskému riziku pri surfovaní

Kaviarne a verejné wifi – kapitola sama osebe. Ak sa v dnešnej dobe pripojíte na akúkoľvek wifi, kde nie ste sami, zahrávate sa s ohňom. Wifi pripojenia v kaviarňach sú pre hackerov rajom. Pripoja sa tu na router, vy tiež, a potom môže byť o zábavu postarané. Citlivé dáta, heslá a iné pochúťky ste práve venovali niekomu, kto vie trochu narábať s počítačom.

Surfujete iba doma – tu ste o niečo viac v bezpečí čo sa týka hackerov, ak nemáte deravý router (zlý typ, nastavenie a pod.). Ak by ste im chceli útok znemožniť alebo znepríjemniť, zapnutím VPN (virtuálna privátna sieť) na všetkých zariadeniach pridávate ďalšiu vrstvu ochrany. Ako bonus znemožníte poskytovateľom internetu vás sledovať.

Čo s tým robiť

 • Staňte sa tiež hackerom.
 • Nepoužívajte internet.
 • Čakajte, kým vás niekto hackne.
 • Nechajte ich, aby si na vás vytvorili zložku.
 • Zabezpečte sa pomocou VPN.

Osobne som tak trochu tušil, že sú podobné veci možné, ale nevenoval som im pozornosť. Teraz som si však povedal, že nehodlám ďalej riskovať a zbavím sa týchto strašiakov raz a navždy. Riešením je, ako už asi tušíte, VPN.

Ako prúdia vaše dáta

Z PC alebo mobilu idú cez operátora a končia na webe či službe, kde sa práve nachádzate. Akonáhle dáta opustia váš počítač, už nemusia byť v bezpečí, ak samozrejme nemáte VPN.

Ako funguje VPN

VPN zaistí to, že dáta zašifruje a prenesie ich cez operátora na svoj vlastný server v ČR alebo v zahraničí. Tieto dáta putujú z ich servera na finálnu webovú stránku alebo službu. Tu zrazu web, na ktorom sa nachádzate, nedostane dáta o vašej polohe, IP adrese a pod., nevie teda ani komu adresa patrí. Vidí len, že sa naň pripojil nejaký cudzí server a to je všetko.

VPN služieb je mnoho, ktorú si vybrať?

Ja osobne som hľadal aj testoval niekoľko VPN, hľadal som niečo s dobrým pomerom cena/výkon a najlepšie mi vyšla NordVPN, ktorá má iba v Česku viac než 50 serverov, nehovoriac o ďalších štátoch. Túto službu spokojne využívam, a preto som si dovolil dať do článku svoje partnerske linky.

Prečo NordVPN

 • V prvom rade cena v zľave od necelých 3 dolárov za mesiac (2,55 eur pri trojročnom tarife).
 • Vďaka umiestneniu nemusí poskytovať dáta vládam.
 • Neuchováva tak vôbec žiadne dáta, proste nikde neexistujú.
 • Veľmi dobre použiteľná aj v našom českom/slovenskom prostredí.
 • Aplikácia pre Windows, OSX, IOS aj Android, Chrome (na jeden účet až 6 zariadení v cene).
 • Vyberiete si ľubovoľnú lokáciu ručne, alebo necháte pripájať aplikáciu automaticky.
 • Možnosť platby kryptomenou pre zachovanie maximálnej anonymity.
 • Možnosť prihlásiť sa na server ľubovoľnej krajiny a vyzerať na internete napríklad ako Američan. Môžete potom pozerať US Netflix, BBC alebo čerpať z ďalších výhod zmienenej krajiny.
 • Jednoduchá inštalácia na pár kliknutí.

Záver

Život s VPN sa mi začína páčiť čoraz viac. Problémy, ktoré mali VPN pred rokmi, sú s vyspelými technológiami preč. Kedysi mali slabinu v dobe odozvy a rýchlosti serverov. Teraz môžete sťahovať odkiaľkoľvek, sledovať filmy a všetko „frčí“ dokonale. Čoskoro sa môžete tešiť na recenziu NordVPN.

Ako používať Bitcoin anonymne? Detailný návod pre rok 2019

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz.

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Semi Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Semi
Guest
Semi

Pre pohodlných odporúčam prehliadač Opera, má možnosť zapnúť prehliadanie s VPN v základnej inštalácii. Vybrať ide iba zo 4 možností – Amerika, Ázia, Európa a Optimálna poloha, ale je úplne free a až na občasné zakopnutia (výpadok pripojenia riešiteľný reštartom prehliadača) funguje bez problémov