[Bezpečnosť] Na čo slúži VPN a prečo začína byť jej používanie nutnosťou

3
hack-klavesnice

Či už ste krypto nadšencom alebo bežným smrteľníkom, pri surfovaní internetom je potrebné sa chrániť, ak vám teda nie sú vaše citlivé dáta, kryptomeny alebo identita ľahostajné.

Nachádzame sa v dobe, kedy dáta začínajú byť jednou z najcennejších vecí, ktoré máte. Kto všetko k nim má prístup, ak nepoužívate VPN (Virtual Private Network)?

Kto zbiera vaše dáta

Robiť by to síce nemali, ale veríte im – hackerom asi neveríte, však? Neverte ani ostatným, občas sa nájde slabý článok, ktorý je schopný predať vaše dáta komukoľvek.

Hackeri – majú záujem o vaše dáta aj peniaze, ak vám niečo z toho môžu ukradnúť, urobia to. Praktiky sa rôznia, od akéhokoľvek druhu ujmy až po vydieranie a pod.

Poskytovatelia internetu – každý, u koho máte internet (aj ten mobilný), či už je to T-Mobile, O2, UPC alebo lokálny dodávateľ, má prístup k tomu, čo na sieti robíte. Tí vás síce neokradnú o peniaze alebo kryptomeny (snáď), ale dáta a vaše súkromie? Tu už narazíte. Nielenže vidia čo robíte, ale máte istotu, že dáta nikomu nepredávajú? Vydávajú ich vláde alebo úradom vo váš neprospech a podobne?

Služby – Facebook, Spotify, e-shopy a všetci ostatní majú prístup k vašej IP adrese, teda k vašej polohe a identifikátoru. Podľa IP adresy sa dá vyhľadať napríklad aj kedy a aké filmy ste sťahovali cez torrenty a pod.

Kde sa vystavujete obrovskému riziku pri surfovaní

Kaviarne a verejné wifi – kapitola sama osebe. Ak sa v dnešnej dobe pripojíte na akúkoľvek wifi, kde nie ste sami, zahrávate sa s ohňom. Wifi pripojenia v kaviarňach sú pre hackerov rajom. Pripoja sa tu na router, vy tiež, a potom môže byť o zábavu postarané. Citlivé dáta, heslá a iné pochúťky ste práve venovali niekomu, kto vie trochu narábať s počítačom.

Surfujete iba doma – tu ste o niečo viac v bezpečí čo sa týka hackerov, ak nemáte deravý router (zlý typ, nastavenie a pod.). Ak by ste im chceli útok znemožniť alebo znepríjemniť, zapnutím VPN (virtuálna privátna sieť) na všetkých zariadeniach pridávate ďalšiu vrstvu ochrany. Ako bonus znemožníte poskytovateľom internetu vás sledovať.

Čo s tým robiť

 • Staňte sa tiež hackerom.
 • Nepoužívajte internet.
 • Čakajte, kým vás niekto hackne.
 • Nechajte ich, aby si na vás vytvorili zložku.
 • Zabezpečte sa pomocou VPN.

Osobne som tak trochu tušil, že sú podobné veci možné, ale nevenoval som im pozornosť. Teraz som si však povedal, že nehodlám ďalej riskovať a zbavím sa týchto strašiakov raz a navždy. Riešením je, ako už asi tušíte, VPN.

Ako prúdia vaše dáta

Z PC alebo mobilu idú cez operátora a končia na webe či službe, kde sa práve nachádzate. Akonáhle dáta opustia váš počítač, už nemusia byť v bezpečí, ak samozrejme nemáte VPN.

Ako funguje VPN

VPN zaistí to, že dáta zašifruje a prenesie ich cez operátora na svoj vlastný server v ČR alebo v zahraničí. Tieto dáta putujú z ich servera na finálnu webovú stránku alebo službu. Tu zrazu web, na ktorom sa nachádzate, nedostane dáta o vašej polohe, IP adrese a pod., nevie teda ani komu adresa patrí. Vidí len, že sa naň pripojil nejaký cudzí server a to je všetko.

VPN služieb je mnoho, ktorú si vybrať?

Ja osobne som hľadal aj testoval niekoľko VPN, hľadal som niečo s dobrým pomerom cena/výkon a najlepšie mi vyšla NordVPN, ktorá má iba v Česku viac než 50 serverov, nehovoriac o ďalších štátoch. Túto službu spokojne využívam, a preto som si dovolil dať do článku svoje partnerske linky.

Prečo NordVPN

 • V prvom rade cena v zľave od necelých 3 dolárov za mesiac (2,55 eur pri trojročnom tarife).
 • Vďaka umiestneniu nemusí poskytovať dáta vládam.
 • Neuchováva tak vôbec žiadne dáta, proste nikde neexistujú.
 • Veľmi dobre použiteľná aj v našom českom/slovenskom prostredí.
 • Aplikácia pre Windows, OSX, IOS aj Android, Chrome (na jeden účet až 6 zariadení v cene).
 • Vyberiete si ľubovoľnú lokáciu ručne, alebo necháte pripájať aplikáciu automaticky.
 • Možnosť platby kryptomenou pre zachovanie maximálnej anonymity.
 • Možnosť prihlásiť sa na server ľubovoľnej krajiny a vyzerať na internete napríklad ako Američan. Môžete potom pozerať US Netflix, BBC alebo čerpať z ďalších výhod zmienenej krajiny.
 • Jednoduchá inštalácia na pár kliknutí.

Záver

Život s VPN sa mi začína páčiť čoraz viac. Problémy, ktoré mali VPN pred rokmi, sú s vyspelými technológiami preč. Kedysi mali slabinu v dobe odozvy a rýchlosti serverov. Teraz môžete sťahovať odkiaľkoľvek, sledovať filmy a všetko „frčí“ dokonale. Čoskoro sa môžete tešiť na recenziu NordVPN.

Ako používať Bitcoin anonymne? Detailný návod pre rok 2019

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz.

3
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Samuel SlavkovskýromanSemi Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Semi
Guest
Semi

Pre pohodlných odporúčam prehliadač Opera, má možnosť zapnúť prehliadanie s VPN v základnej inštalácii. Vybrať ide iba zo 4 možností – Amerika, Ázia, Európa a Optimálna poloha, ale je úplne free a až na občasné zakopnutia (výpadok pripojenia riešiteľný reštartom prehliadača) funguje bez problémov

roman
Guest
roman

akú aplikáciu si potom nainštalujem do pc ? surfujem aj naďalej cez Brave? je toto riešenie efektívne aj keď chcem mať súkromie ako zamestnanec pred zamestnávateľom? díki za odpovede kto viete…

Samuel Slavkovský
Admin

Jj, stačí si pustiť VPN, nepotrebujete na ti žiadny špeciálny prehliadač