Banková kríza je doposiaľ iba lokálny problém USA, no globalizácia spôsobuje úzke prepojenie amerického finančného systému s európskym. Podľa agentúry Reuters, ešte nedávno nemecké domácnosti presúvali veľké množstvo peňazí a otvárali online vklady v malých bankách v ekonomikách ako Portugalsko, Taliansko, Litva a Malta.
Nemci presúvajú peniaze naspäť do domácich bánk
Tento trend sa okamžite zmenil po krachu Silicon Valley Bank (SVB) a online vklady v menších ekonomikách klesli takmer o 20 %. Naopak, dopyt zaznamenali domáce nemecké banky s vyšším úverovým ratingom. Toto správanie napodobňuje nedávne presuny obyvateľov USA do bezpečnejších finančných inštitúcií.
„Súčasná kríza vedie zákazníkov k tomu, aby si nechávali svoje vklady v miestnej banke,” povedal Christian van Beek, riaditeľ agentúry Scope Ratings.
Úrokové riziko je kľúčové
Tieto správy prichádzajú uprostred predpovedí, že úrokové sadzby v roku 2023 klesať nebudú. Centrálne banky totiž stále sledujú inflačný cieľ 2 %, ktorý mnohí ekonómovia považujú za nereálny. Práve nezabezpečené úrokové riziko bolo hlavným dôvodom krachu SVB a podobného scenáru sa obávajú aj obyvatelia Nemecka.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Nedávno sme vás informovali o tom, či Nemecku hrozí kríza. Je to obzvlášť dôležitá otázka aj pre obyvateľov Slovenska. Dôvodom sú stále pretrvávajúce vysoké ceny energií. Ako môžeme vidieť na obrázku vyššie, práve Slovensko spolu s Českom, Maďarskom a Holandskom je najviac závislé od Nemecka. Preto by nebolo žiadnym prekvapením, keby turbulencie v nemeckom finančnom systéme spôsobili reťazovú reakciu aj u nás.
Napriek neistote, ktorá dominuje aj na európskych trhoch, zatiaľ nie je žiadny dôvod na paniku. Slovenské banky taktiež fungujú bez vážnych problémov. Napriek tomu budeme situáciu v bankovom sektore pravidelne monitorovať.
Mohlo by ťa zaujímať: Revolučný krok nemeckej banky: spustí vlastnú kryptospoločnosť